| anonim_4396 a întrebat:

Cum reusiti sa luptati,sa sperati sau sa va repuneti pe picioare cand nu gasiti o rezolvare sau nu mai reusiti nimic in viata?
Ce va da putere, speranta si dorinta sa mergeti inainte si sa nu cedati?

42 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Viata e frumoasa. Nu pierd timp plangand. Traieste-o si gata

| RAY a răspuns:

Ma rog la cei 6500 de zeii inventati de umanitate in ei gasesc motivatie ca sa traiesc,de pilda afrodita imi da speranta sa sper ca o sa am iubita plus alti semi zeii mitologici gen hercule care saracul a luptat si niciodata nu a cazut jos, de aici aflam ca viata e o suferinta, o lupta un razboi, e bine sa te documentezi si despre budism dorintele aduc suferinta deci necaz sufletului tau, fara dorinte viata nu are sens, ai grija ce isi doresti, lacomia este otrava sufletului si aduce doar suferinta https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_personajelor_mitologice_elene
naty e bine sa te documentezi draga mea despre budism, hinduism, mitologia greaca sa afli sa cunosti, sunt atatea personaje trecute prin suferinta si necaz

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Aaaaa okkk big grin

| Drimmero a răspuns:

Caracterul, dorinta de revansa, de a imi arata mie ca pot mai mult!

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Si daca esti acolo jos si nu ai cum sa te ridici nici cum toate iti merg pe dos...te ajuta daca te incapatanezi sa faci totusi ceva chiar daca nu ai ce? Nu obosesti?

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Daca am cazut, de fiecare data imi gasesc de undeva o putere sa ma ridic si sa continui, nu pot sta doborat,, nu prea renunt.

| OldSoul a răspuns:

Pur si simplu, imi spun ca va veni o zi in care voi fi fericit, ca dorintele imi vor deveni realitate.
Altfel spus, sper ca maine va fi o zi mai buna ca azi.
Si desigur am o constiinta puternica si un autocontrol foarte bun, daca nu as fi avut puterea de a ma controla, multe lucruri ar fi stat diferit in viata mea.

| Sn4k3 a răspuns:

Fac haz de necaz si aia e, nu o face nimeni in locul meu, asa ca daca vreau sa fac ceva cu adevarat, o fac. Depinde mai mult de caracter, te mai pot ajuta muzica, filmele pentru motivatie.

| danay72 a răspuns:

Personal,relația cu Dumnezeu. Aceasta ma ajuta sa am o atitudine pozitivă și să știu că toată situația este temporară. O inima veselă înseninează fața.

| J0B0MAT a răspuns:

Păi,eu.Oricât de rău aş cădea, merg mai departe chiar dacă e greu pentru că prefer să lupt până nu mai pot şi să eşuez decât să nu lupt deloc.

| mentholinks a răspuns:

Nu vreau sa lupt, nu mai am sperante, astept momentul sa stau cu picioarele intinse, in pat.

| Nemessys a răspuns:

Cine zice ca fac asta? laughing eu renunt direct rolling on the floor

Ma rog. depinde ce o fi. Daca tot e asa de greu, trebuie sa am motivatie. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Sa iti dau un exemplu sa stii de unde sa iei situatia si te iau mai pe direct ca sa fie bine laughing.Pur si simplu nu ai nimic in rahatu asta de viata:Cu munca nu iti merge sau nu ai, nu ai iubita sau ai dar nu puteti avansa in relatie, nu iti este nimeni aproape cu care sa discuti, ai probleme de sanatate dar nu te aude nimeni si nu ai nici bani de medic...etc.Renunti mori sau cum te imbarbatezi? Cum reusesti totusi?

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Eu credeam ca te referi la chestii. precum... Ca si cum eu, in viitor sa ma fac (ceva). Am un vis sa imi fac propria afacere (un exemplu) evident ca trebuie sa depun mult efort... dar din moment ce nu am noroc aia este. Nu credeam ca te referi la chestii de astea mai avansate cum ar fi locul de munca sau o relatie (da-o dracu xD )

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Ba da ma refer si la un loc de munca pentru ca este esential sau la o relatie ok care nu merge din cauza unor situati sau chiar visul de ati face o afacere...Ma refer la un lucru pe care deja ti-ai pus baza ca vei reusi sau te va ajuta sau chiar un lucru care tie necesar in viata.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Nemessys):

Muriel, ce zici? blushing

| Nemessys a răspuns (pentru GoldenZenith):

Am citit de nu stiu cate ori ca sa inteleg ce vrei sa zici rolling on the floor.
Am inteles,, murel, mirel si altele " rolling on the floor)))))))))))))

| Nemessys a răspuns (pentru GoldenZenith):

Am inteles deja la cine te referi rolling on the floor). Doar ca primele 2-3 ori, am citit numele gresit.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Nemessys):

laughing "mirel"

| oprescudorin11 a răspuns:

Este un PUR subiectivism a crede, la un moment dat, ca nu ar exista REZOLVARE la ceva sub Soare sau Galaxii, etc!
Te intreb, cand ai iesit (plangand) din maica-ta, ce te-a manat sa iesi si sa 'speri' ca vei ajunge ca acum?
Incearca sa urmaresti aceeasi idee! Nu-ti forta neuronii, fa ceva numai! Si zambeste, totul e o FRUMUSETE!

| GoldenZenith a răspuns:

Forța și resursele interioare mă ajută să trec mai departe. happy Ca motivație folosesc scopurile pe termen lung sau scurt.

| HadesSs a răspuns:

Cand te gandesti sa renunti gandeste-te de ce te-ai apucat de la bun inceput happy

| Freya1 a răspuns (pentru HadesSs):

Pai bine si daca este vorba de un loc de munca cum faci? Ma gandesc "Mama cine naiba mo fi pus sa merg sau sa imi caut de munca?"big grin

| HadesSs a răspuns (pentru Freya1):

Nu,te gândești putea fi si mai rău

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu va exista o rezolvare, important este sa privesti in directia buna.
Eu imi iau, de regula, o pauza, analizez situatia in care ma aflu si caut solutii.Am noroc, mereu le gasesc pe cele bune, salvatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ma gandesc ca ar putea fi altii mai buni ca mine, imi iese fum pe nari si ma ridic si merg mai departe. Urasc ideea de a fi mai prejos ca altii. Am 2 maini, 2 picioare, un cap ( bine. 2, dar ala gandeste doar cand are chef ) de ce as fi mai prejos ca altii? Cam la asta se rezuma tot.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Competitia deci happy

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Am fost crescut cu ideea " ori esti pe primul loc ori esti un nimic". Cam singura chestie buna invatata de la tatal meu drag.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

A mei si-au educat copii prost sau cel putin pe mine mereu m-au descurajat si mi-au zis ca nu reusesc niciodata big grin

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mda, am avut si eu "norocul" asta. Pacat ca acum e mancare pentru viermi si nu poate vedea ce am ajuns, doar sa mai moara o data, de data asta de ciuda ca a mancat rahat cu gura plina si nu a avut dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca stiu ca daca eu nu lupt nimeni n-o va face pentru mine.In plus, nu sunt genul care renunta asa usor.Ma uit in jur si vad atatia oameni care au probleme cu adevarat grave, mai grave ca ale mele, si totusi au reusit sa treaca peste ele, deci de ce n-as putea si eu?

| Kogaion a răspuns:

Credinta si faptul ca sunt o persoana foarte pozitiva, eu sunt de parere ca atata timp cat esti sanatos, poti sa termini cu bine absolut orice situatie.

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns:

Știu foarte bine că viața nu este roz și că am doar una. E sufcientă putere aici ca să continui, orice ar fi. Dacă privești viața astfel, nu ca pe un lucru foarte rău, cum o fac mai mulți în ziua de azi (surprinzător sau nu, lumea e din ce în ce mai dereglată). Pentru alții e dorința că la un moment dat să își poată îndeplini ceea ce și-au propus, să guste și ei puțin viața. Pentru alții e Dumnezeu, care, științific fiind dovedit, de multe ori ajută oamenii care sunt în depresie etc gândul că există un Dumnezeu.

| Dan193 a răspuns:

Te gandesti la esentialul, la solutiile de baza, adica te gandesti la ce ai nevoie ca sa treci peste obstacol. Ex: vrei sa slabesti- mananci sanatos si faci miscare in fiecare zi. Post de munca - iti faci un cv bun, te informezi si te gatesti bine de interviu. Relatie - baza unei relatii sanatoase e comunicarea; nu tii retrairile si supararile in tine, dar le discuti cu partenerul, pentru ca de multe ori noi nici nu ne dam seama de careva lucruri care le facem pana cineva nu ne da feedback.

| Swagmotherfuckers a răspuns:

Cel mai important este sa ai încredere în tine, sa gândești pozitiv, fiindcă totul depinde doar de tine, eu asta am învăț de la viață, nu trebuie sa te bazezi pe nimeni, sa nu ai așteptări de la nimeni, iar dacă ai un necaz mai mare, roagă te, nu știu eu unul sunt creștin, am crescut cu Dumnezeu, și nu la modul,, spălat pe creier" ca dacă păcătuiești te duci în iad și chestii de genu, pur și simplu îi ca un fel de meditație, simt ca mă asculta cineva, și chiar primesc o anumita putere interioara, sufleteasca, îi ceva frumos, înțelegi tu happy

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Eu cred ca Putere iti gasesti fie ca decizi tu Singur sa iti ei in dinti viata Iti dau Un sfat Gaseste ceva Un lucru Fie ca e o persoana fie ca e ceva ce vrei si iti doresti sa faci De ex eu vreau sa fac parashutismul sa sari de la inaltime doar cu o parashuta eu am frica cat de cat de inaltimi dar chiar m-am decis sa incerc sa zicem na-i banii na-i familie -n-ai relatie Dar sa fim seriosi Un Prieten sa nu ai? o ruda de varsta ta Poti vorbi si cu prieteni virtuali poti discuta cu ei sa iti de-a un sfat sa te asculte solutii Sunt Daca sti sa cauti na-i iubita exista site-uri si pentru asta matrimoniale parca n-am habar dau asa un ex na-i banii ia-ti o slujba ex multe magazine si compani chiar daca nu ai studi superioare Conteaza sa Iti placa ce a ce faci si nu sa faci ceva ce iti aduce nefericire mam cam lungit dar na Sper ca te-am ajutat

| Freya1 a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Hai sa iti spun ceva.Nu ma refeream doar la mine ma refeream in general.Nu duc lipsa de un iubit sau de ami gasi unul nu asta este problema ceream pareri si apropo de munca ce usor vorbesti..Muncesti?

| David_Vaduva_1998 a răspuns (pentru Freya1):

Nu, nu muncesc Dar imi doresc sa fac ceva ce a ce-mi place in munca care o sa o fac si na cred ca ce am zis se refera si in general am dat o parere despre ce a ce cred eu nimic mai mult Si raman la ideea ca doar tu poti decide pentru tine nu altcineva ce faci cu viata ta Vorbesc in general

| istoc2010 a răspuns:

Personal pe mine ma ajuta faptul ca ma gandesc ce am reusit in trecut in multe proiecte iar un proiect daca nu merge conform planurilor incerc sa caut. Stiu ca pot sa fac orice aproape imi implementez asta in memorie si incep sa cercetez de la A pana la Z ca si un om care nu e deloc implicat in asta, de obicei gasesc problemele. Altceva ce m-a moivat mereu este filmul The secret. Spor

| EduardLeo a răspuns:

Nimic. cand eram mic visul meu era sa devin pensionar happy