| Alexw2jj a întrebat:

Imi poate spune cineva ce poti face cu facultatea de marketing sau ce poti deveni?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cei de la marketing lucreaza in general pe vanzari, produse sau servicii, in orice domeniu. la marketing asta inveti, cum sa pui pe "market" ce vrei sa vinzi, cum sa le stabilesti preturile, cum sa obtii pretul dorit, cum sa-ti faci produsul cunscut si cum sa convingi lumea sa ti-l cumpere. eventual, cu mult noroc sau geniu, ori cunostinte in domeniu, poti intra si pe la vreo firma de publicitate. succes!

| Liviu_2019 a răspuns:

Ceea ce cel dinaintea mea a postat este adevarat dar vreau sa precizez anumite aspecte. Eu am fc ASE marketing.
Nu te pune nimeni sa vinzi produse. Tu ar urma sa ai un job de birou :tii legatura cu agentiile de brand, parteneri, furnizori. Faci newslettere, banuiesc ca primesti si tu pe mail fel si fel de newslettere stii ce sunt. Faci materiale de marketing precum brosuri, pliante, bannere, updatezi site-ul companiei, contul de facebook, etc etc. Si mai sunt joburile de cercetari unde analizezi vanzari, lucrezi mult in Excel sau analizezi studii de piata.Banuiesc ca ai vazut si tu un chestionar in care esti intrebat ce produse consumi, varsta, sex, studii etc. Tu analizezi raspunsurile date de respondenti, faci tabele grafice. Precizezi 60% dintre respondenti au precizat ca prefera Delma in loc de Rama, samd. Faci prezentari in PPT si samd.
Ce vreau sa iti spun e ca pe partea de comunicare nu se face la nici o facultate din Romania ceea ce trebuie adica sa inveti prg de grafica, sa scrii texte pentru brosuri, brosuri, copywriting si prin urmare trebuie sa inveti singur.
Pe cercetari ceea ce se preda e cat de cat acceptabil.
Insa vreau sa iti mai spun e ca un domeniu targetat pe fete fie ca e vorba de comunicare sau cercetari.
Eu am terminat masterul la ase si ma descurc destul de bine pe chestiunile pe care ti le-am precizat si cu toate astea nu mi-am gasit un job in marketing. Chiar de 3 ani imi caut si nu gasesc din pacate.
Am aplicat la aceleasi joburi si cu CV-ul meu cu numele meu real dar si cu nume de fata si de pe ultimul am primit telefon desi CV-urile erau identice. Mi s-a intamplat asta de mai multe ori sa stii nu o data sau de 2 ori. Deci cu alte cuvinte e un domeniu axat pe fete in mare parte.
Daca esti tu un baiat sigur pe tine aratos caruia ii place sa vorbeasca mult si inveti si ceea ce am specificat eu ai sanse sa iti gasesti altfel nu. Eu unu sunt mai timid e felul meu si cand ma duc la interviu angajatorul isi da seama de asta si m-au respins toti pana acum.
Ca o conluzie, ai grija ce alegi pentru viitorul tau. Cauta ceva care sa ti se potriveasca.

| IRuxandraaaa a răspuns (pentru Liviu_2019):

Buna, am vazut raspunsul la intrebarea postata, si ma intrebam fix acelasi lucru, dar as mai avea unele intrebari. Avand in vedere ca ai facut ASE-ul, as vrea sa te intreb cum e cu matematica? Eu sunt la profil umanist, nu ma pricep chiar deloc cu matematica, deci mi-e ca daca m-as duce la facultatea asta as ramane. Ai idee alte facultati din care poti iesi pe jobul asta? Sau un job asemanator? ideea e sa pot termina facultatea..deci sa nu se axeze pe lucruri de matematica. Multumesc anticipat, sper sa vezi mesajul meu

| vlada25 a răspuns (pentru IRuxandraaaa):

UASM o universitate care tot are ca baza specialitatea de Marketing