| AlexrAul456 a întrebat:

Ce inveti mai exact la liceu pe profilul mate -info? Am 14 ani si eu as vrea sa devin specialist IT pe partea de hardware,pe componente PC,sa stiu sa fac un PC gaming, sa stiu sa repar unul.Stiu ca pentru astea trebuie facultate, deci ce materii faci pe acest profil si pot sa devin specialist IT hardware cu acest profil?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faci un pc din components iti este suficient un tutorial de pe YouTube. Sa programezi si sa proiectezi circuite e alta poveste si cam singura facultate care te pregateste e automatica si calculatoare

| Radu284 a răspuns:

Cum adica sa faci "un PC gaming"? Ce e aia?

La informatica la liceu vei invata niste concepte despre programare, si vei face C cu cateva elemente de C++. Nu vei ajunge programator decat daca vrei tu neaparat asta.

Despre hardware, ce exact vrei sa inveti? Chestii gen cum sa faci tu circuite integrate, cum sa folosesti FPGAuri, etc? Sau cum sa construiesti un PC din bucati?

| Kyılε a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-se-spune/
Părerea mea este că ai putea deveni ce îți dorești prin muncă, silință și răbdare!