| DuDDy24 a întrebat:

Imi puteti recomanda o facultate pe care sa o urmez la sfarsitul liceului? Mentionez ca sunt la liceu cu profil mate-info, le am bine cu matematica, informatica si fizica. As vrea ceva pe profil tehnic dar nu pot sa ma hotarasc asa ca as vrea cateva sugestii.

7 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Politehnica.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Poti opta pentru facultatea de informatica, matematica, fizica, arhitectura, automatizari si calculatoare, FEAA etc.Important e sa faci ce iti place tie, sa te gandesti ce perspective de cariera ai la finalul facultatii respective, daca ti-ar placea sau nu respectivul job si, nu in ultimul rand, sa studiezi domeniul care chiar te intereseaza si te pasioneaza. Succes!

| carmenatyla5689 a răspuns:

Facultatea Tehnica sau Mecanica...

Cred ca o sa ma inscriu si eu peste un an tot acolo...doar ca eu nu stiu matematica si nici fizica laughing) dar ii dau o incercare ca am pe cineva si tot zice sa intru dar no. Succes

| Vasu27 a răspuns:

Salut. Daca iti place : ingineria, arhitectura

| Strempel_Christian_1997 a răspuns:

La Facultatea De informatica

| ALSI a răspuns:

Pai poti alege AC (automatica si calculatoare).

| Production a răspuns:

Important e sa faci ce te pasioneaza, si nu cu ce te influenteaza altii. Am multi colegi la facultate care au dat pentru ca erau buni la materia X in liceu si profesorul i-a zis sa dea la facultatea Y. Gandeste-te ca ce o sa faci o sa faci pentru mult timp, s-ar putea sa iti schimbi meseria de-a lungul vietii cum au facut si altii, s-ar putea sa faci o facultate degeaba cum fac 90% din somerii cu diploma care sunt...
Cel mai bine inventeaza o meserie care iti place tie. Daca faci asta nu o sa ai nici concurenta. Daca te duci la o facultate o sa ai colegi (adica concurenta la angajare). Parerea mea e sa fi CREATIV