| AndreiMadda a întrebat:

Salut am 16 ani si sunt la liceu in Italia. Anul asta am ramas repetent din cauza limbii, deci in loc sa trec in a11-a am ramas in a10-a. Pentru cei care stiu, pot sa fac 2 ani in 1? La ceva scoala? Daca nu, as merge la profesionala, sa fac 2 ani dar nu dau examenul de bacalaureat, pot sa-l dau dupa aia in Romania? Ca sofer de tir pe care as vrea sa merg la varsta de 21 de ani am nevoie de diploma de bac? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Anonimaams a răspuns:

Salut happy Imi pare rau sa te anunt, dar fiind un elev repetent * inteleg ca e greu, nu de jignesc, nu asta e intentia mea, dar nu am stiut cum sa ma exprim altfel * nu vei putea sa faci 2 ani in 1. Pentru asta, trebuie sa fii un elev cu note mari, de obicei, oportunitatea de a face 2 ani in unul, o primesc elevii olimpici. Umm. la chestia cu bacul, nu stiu sa iti raspund, iar ca si sofer de tir, poti aplica din momentul in care ai carnetul, la o firma de transport

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu se poate sa faci 2 ani intr-un an, fiecare an se face in timpul lui, iar tu, vei termina cu un 1 mai tarziu decat colegii tai din Romania.
De fapt nu ai ramas repetent, asa este procedura, 1 an inveti limba si dupa aceea intrii in clasa in care trebuia sa intrii anul trecut, terminand liceul, cu un an mai tarziu.
Din pacate, o scoala profesionala nu are echivalentul unui liceu, ca atare, nu vei putea sa ai diploma de 12 clase si nici sa dai examenul de bacalaureat decat la completarea celor 12 ani de liceu (sau 13 ani la seral) si apoi exmaneuld e bacalaureat.