| Dudecrazy95 a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la o scoala profesionala, pentru ca pe viitor sa am o meserie la baza, dar as vrea sa stiu daca este posibil ca sa dau la liceu si sa sustin examenul de bacalaureat. Este acelasi examen si diploma de bacalaureat? Am aceleasi drepturi de a ma inscrie la o scoala postliceala? Imi pot infiinta o firma?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea scolii profesionale te poti inscrie in cl. a XI-a la liceu, cu frecventa la seral sau frecventa redusa. Sigur ca vei mai face 3 ani (cl.XI-XIII) si apoi vei sustine examenul de bacalaureat si diploma obtinuta este echivalenta si confera aceleasi drepturi ca si cea obtinuta de cei care au fact liceul cu frecventa la zi, respectiv poti urma orice facultate sau scoala postliceala.

2 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Da, iti poti infiinta propria firma. Cat despre BAC il poti sustine, dupa ce termini seralul.
O sa faci 3ani de profesionala, si inca 2 de liceu(deoarece 3ani de profesionala se ia in calcul cat 2 de liceu).

| BlueDark a răspuns:

Ce e in mintea ta? Tu stii ce inseamna "scoala profesionala"? Ajungi tamplar, dulgher sau(in cel mai fericit caz) tractorist.Mergi la un liceu teoretic daca tot nu te duce capul, sau chiar la un grup scolar...Dar nu te baga la profesionala.Crede-ma,sunt profesor.Nu ti-ai dori sa ajungi in colectivul de acolo.

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Salut. Numai da raspunsuri eronate. La scoala profesionala poti ajunge si inginer. Depinde pe ce profil te duci. Daca tatal tau a ajuns tractorist urmand o scoala profesionala, nu e vina mea. Numai da raspunsuri gresite.

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

Tu ai habar ca pentru inginerie ai nevoie de facultate? Adica politehnica, daca vrei sa te lamuresc...Si nu prea ai sanse sa fii admis acolo, pentru ca examenul nu e tocmai usor si presupun ca nu esti dispus sa platesti taxa.
Daca schimbi un bec si bagi un cui intr-un perete, asta nu te face inginer.
Documenteaza-te inainte de deschizi gura ca sa-i critici pe altii.Cat despre tatal meu(nu inteleg ce te legi de el, poate ai niste probleme personale, na...) afla ca a studiat dreptul in strainatate, la o universitate de renume din Europa si a fost procuror vreme de 30 de ani.