| justme94 a întrebat:

am 17 ani si as dori sa ma inscriu la scoala de subofiteri pentru fortele terestre. Am incerca sa fac traseul sportiv si am reusit fara probleme sa scot un timp de 2.29, pe cand maxim trebuie sa reusesc in 2.45. Insa, urmez profil filologic si din cate am inteles, la admitere se dau probe din matematica si fizica.Matematica si fizica nu am mai facut cum trebuie din clasa a8-a. As dori sa stiu daca sunt grele probele la aceste 2 materii, si daca ar fi greu sa invat materia din care se dau testele. Multumesc anticipat !

Răspuns Câştigător
| NOC a răspuns:

Pt justme94: Listeaza subiectele din anii trecuti si mergi cu ele la un profesor, urmand ca apoi sa iei ore la el ca sa fii la zi cu materia. Daca abia treci in clasa a 12-a, ai destul timp.

Pt olix20: SRI-ul recruteaza in perioada asta pentru Academia Tehnica Militara, nu pentru propria academie.

Pt micheline19: Politia s-a demilitarizat din 2002, singurele structuri militare din Interne fiind trupele de jandarmi si pompieri.

4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Testele sunt cam grele si daca spui ca nu ai mai facut calumea din clasa a 8-a cel mai bine ar fi sa faci meditatii ca poti intra. Daca zici ca ai 17 ani ma gandesc ca esti cls a 11-a si daca e asa atunci ai avea timp. Poti invata si singura dar o sa iti fie foarte greu si o sa fie multe lucrui care nu le vei intelege. Bafta oricum

| olix20 a răspuns:

In general sunt exercitii de mate de genul celor de la bac( spun asta ca recent a aparut cu SRI pentru scoala lor si la fel e mate fizica)

| micheline19 a răspuns:

Subofiteri inseamna politie,forte terestre se refera la armata. eu personal nu te indrum spre politie varul meu a urmat la campina sc de subofiteri si e o bataie de joc,cei de la interne nu mai au locuri, pentru ca stiti ca acum taie mereu din ele, si ca sa nu fie obligati sa.i angajeze ii tot tin in sc.cei care vor sa plece o pot face fara sa plateasca nimic.stiti ca atunci cand te inscrii semnezi un contract cu statul si restitui cat s.a cheltuit cu tine, ei acum pot pleca gratis, doar sa scape de ei.in cativa ani la aceste sc va fi cum e si la facultate o faci da nu mai ai asigurat un post de munca.acu tu stii mai bine ce ai de facut. bafta

| Dana211 a răspuns (pentru micheline19):

Exita scoala de subofiteri si pentru aramata!