| OlimpiuEfta a întrebat:

Salut, am 17 ani spre 18 si as vrea sa ma angajez, am 7 clase, ma puteti ajuta, va rog?

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incep acum muncile campului, cred ca poti gasi pe la gradini.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si minor si fara vreo calificare slabe sanse

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, te putem ajuta. Du-te si termina 8 clase, termina liceul, si mai discutam dupa aceea.

| anonimg a răspuns:

In primul rand nimeni nu are dreptul sa rada de altul. Prin aceasta ei dovedesc ca le lipseste cei 7 ani de acasa, chiar daca au 20 de facultati. caracterul lor infam ii va impiedica sa cunoasca dragostea.

Cat despre tine, cauta de lucru in anunturile facute in ziarele localitatii tale (sau cea mai apropiata). Daca nu ai invatat o meserie poti merge ca ajutor, chiar daca la inceput vei castiga putin. Invata sa zugravesti, sa gletuiesti -caci acestea sunt meserii care oamenii le cauta, sunt banoase, si mai ales daca vei gasi ocazia sa lucrezi peste hotare.
In domeniul acesta poti sa lucrezi angajat si la o firma dar si in particular. Gasesti de lucru si iarna si vara.
Nimeni nu se naste invatat. In ziarele locale gasesti si anunturi de felul "cautam muncitori nealificati". Pentru moment acestea ar trebui sa le cauti. Cand vei invata o meserie -chiar in mai putin de un an de zile- nu vei mai fi necalificat, si poti sa iei lucrari in particular. Dar pana atunci cauti anunturile cu muncitori necalificati. Si poti sa stai la firma respectiva cat poti; nu esti obligat sa stai daca nu poti.

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt unele locuri unde se angajeaza dar fara carte de munca.Totul e sa citesti ziarele sa mergi la interviuri.

| nda a răspuns:

Cauta ceva de lucru cu ziua pana faci 18 ani, atunci o sa-ti gasesti un loc de munca la o firma ce angajeaza necalificati.
mergi la scoala unde ai fost si roaga-te de director, da-i niste bani, nu stiu cum... dar fa cumva sa iti dea diploma de 8 clase ca sa te poti inscrie la o fara frecventa sa faci macar 10 clase.

| laurentiu80 a răspuns:

Uita-te si tu pe anunturi unde angajeaza muncitori necalificati, dar fiind minor probabil te va angaja party time, la jumate de norma. O idee ar fi sa distribui pliante.

| Dumbi a răspuns:

Angajeaza-te la un job gen MC, KFC, Salad Box. Sau daca nu vrei sau nu ai in oras, du-te la munca cu carca.
In acest timp poti sa te duci la scoala speciala, sa continui scoala, macar 10 clase sa faci. Bafta!

| Clorox a răspuns (pentru Dumbi):

Si acolo ai nevoie de scoalawinking
Nu angajeaza pleavele societatii!

| Dumbi a răspuns:

Mi-ai dat block. laughing Mersi!
Nu e fra-tu, erai tu, ti-ai dat seama de prostia pe care ai scris-o.

| Dumbi a răspuns:

Ai vrut sa imi zici ceva de familie? Sau ala e limba ta? Copile lasa Internetul si treci la Minecraft sau du-te si roaga-te la parintii aia care nu stiu ce faci tu pe Internet, sa iti ia animale, vezi poate iti iei un cimpazeu sa ai un frate, ca "fratele" tau zice numai prostii pe site-ul asta.

| tintareco a răspuns:

Şi în ce ar consta ajutorul?

| Robert_George_2001 a răspuns:

7 clase hahahhha! Pai daca la 14 esti in clasa a opta la cei 18 ani ai tai ar trebui sa termini liceul hahhahahahahahahah

| Dumbi a răspuns (pentru Robert_George_2001):

De ce razi de el? Ii cunosti tu povestea? Nu toti avem bani sa continuam scoala ca tine, bogatule. Aici ai aratat ca el e mai destept ca tine.

| Adry05 a răspuns (pentru Dumbi):

Tu stii ca in Romania invatatamantul e obligatoriu gratuit, nu? Si exista burse sociale daca nu are bani de rechizite si asa, asa ca asta cu banii nu e o scuza.

| nda a răspuns (pentru Adry05):

Teoretic da. practic nu te ajuta nici dracu cu nimic. sa-ti dau un exemplu, banii de abonamente pentru transport se deconteaza din an in pasti. se cer sume nesimtite pentru fondul clasei, fondul scolii. bursele le primesti in anumite conditii. nu te incadrezi, nu primesti.
sa-ti tii copiii la scoala te costa. nimic nu e gratuit in Romania. doar lenesii si hotii au parte de beneficii. traim intr-o tara condusa de un sistem bolnav.

| Adry05 a răspuns (pentru nda):

Nu e chiar asa, bursa o primesti daca parintii nu au un anumit venit lunar, nu stiu exact suma.
La fondul clasei dai undeva la vreo 10-20 lei (Depinde cati sunteti in clasa) si nu-ti dati mereu, ii dai o data pe semestru sa zic.
Daca tu ca invidiv chiar vrei sa-ti continui studiile, te descurci. Inveti foarte bine si iei bursa de merit. So, banii tot n-au nicio relevanta.
Cati din copiii recunoscuti national ca fiind buni nu aveau o situatie finaciara modesta? Au fost multe cazuri, deci daca iti doresti, se poate.

| Dumbi a răspuns (pentru Adry05):

Nu e chiar asa gratis invatamantul, mama cheltuie o gramada sa ma tina la scoala, culegeri, caiete, pentru fondul clasei, etc. Bursele alea sunt 2-3 milioane cu ce il ajuta? Poate ca parintii lui erau unii betivi si bursele se duceau pe apa sambetei…
Fondul clasei la mine in clasa trebuie sa il dau din luna in luna, ca nu toti dau, si daca nu avem coli, creta ne da test…

| nda a răspuns (pentru Adry05):

Asta o crezi tu ca banii n-au nicio relevanta.
fondul scolii 50 de lei, fondul clasei 30 de lei. 30 de lei pentru un anumit stilou cerut de diriginta clasei, culegeri, caiete speciale. plus ca nu poti trimite copilul la scoala sa fie de rasul clasei. trebuie sa-i cumperi o haina, ceva. astea sunt cheltuielile pentru un copil de clasa a 5-a.
bursa aia de merit scoate-o din calcul, nu sunt toti copiii de nota 10, sa fim seriosi.
sa-ti zic de ce nu primeam eu bursa in liceu? aveam nota scazuta la purtare pentru ca aveam absente. absentele le aveam pentru ca maica-mea nu-si permitea sa-mi plateasca abonamentul la autobuz, iar eu mergeam cu ocazie la scoala. evident, la prima ora sau chiar si al a doua intarziam. absentele se adunau.
aici vorbim de un individ care a renuntat la scoala in clasa a 8-a. nu poti sa spui ca daca tu ca individ vrei sa-ti continui studiile... individul la 14-15 ani trebuie indrumat de catre parinti ca el e mic si nu stie ce-i mai bine pentru el. daca parintii nu au bani, individul are zero sanse.
si gandeste-te daca mai sunt vreo 3-4 frati pe langa, ce faci?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dumbi):

Amuzant. Daca vrei, poti. Nu e ca si cum ar trebui sa mearga la scoala privata. Sint destule ong-uri care trimit copii la scoala si chiar asta fac, stiu din implicare directa in asa ceva. Nu toate organizatiile caritabile sifoneaza bani, sa stii.

| Robert_George_2001 a răspuns:

1.Fratmiu a dat răspunsul ăla mă furatorule de cârnați
2.Du-te la niște interviuri Olimpiu

| Robert_George_2001 a răspuns:

Măi cârnăcior mai am să îți zic ceva și punct:eupdrsulcdpsfaecmidlcctnamdcc

| Desireღ a răspuns (pentru Robert_George_2001):

Du-te băi, câţi 10 ani ai de ai tras concluzia asta?

| Robert_George_2001 a răspuns (pentru Desireღ):

What?

| dDarrY a răspuns:

Doar 7

| DenisAlex a răspuns (pentru dDarrY):

Ho ba Bahoi de 100 de kg cine esti tu sa razi de el? I zici tu unu de a 3 sau a 4 stai sa ajungi pe a 5 sa vezi tu si dupa nu o sa te mai miri asa

| Cosmin370 a răspuns:

Incearca sa te duci la un interviu sau poti sa te reapuci de scoala nu e nici o rusine

| Cinderellawa a răspuns:

Pai ai putea munci ca paznic, maturator si in camp, dar cred ca ai putea sa fii un ajutor de bucatar deoarece nu este nevoie de studii si daca esti ingrijit, harnic si dornic de munca asta ar fi cea mai buna alegere.Bafta

| Snickers1 a răspuns:

Vai de capu` tau...

| OlimpiuEfta explică:

Ca casier credeti ca m-as putea angaja?

| DenisAlex a răspuns:

Nu intrati ca are virusi (=