| GabrielaIonela12 a întrebat:

Buna. Ma puteti ajuta cu un loc de munca? Am terminat 12 clase si vreau neapărat sa ma angajez dar nu stiu unde ma primește fara experiență in nimic.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, joburi fără experiență, nu prea există. Cred că și măturător pe stradă, dacă te duci să te angajezi, o să se trezească un patron să întrebe "Și pe unde ați mai lucrat?". Scuze, dar aici nu pot fi prea încurajatoare deoarece chiar de asta m-am lovit de la 18 ani. Doar statul m-a salvat pe mine.

Ca și sfaturi ajutătoare, cât să nu cedezi până îți găsești ceva și stabil și pe gustul tău, recomand să încerci să aplici pe joburile cele mai simple și exact unde specifică fără experiență (de obicei, vânzătoare, casier, operator ceva pe pc, babysitter dacă ai oferte de așa ceva pe la tine prin zonă, menajeră, pe curățenie, chiar poți începe cu o firmă de curățenie, poate un ajutor pe partea asta gastronomică, prin hipermarketuri). P.S. nu spun musai că aceste joburi ar fi simple sau mai neserioase, orice job are durerile, provocările și obligațiile lui de îndeplinit. Doar că pe aici se mai caută fără experiență și fără studii superioare.

Ca și sfaturi ți-aș mai da ca în primă fază să accepți aproape orice îți pică prima dată și te acceptă, deoarece din experiența mea proastă, îți spun că orice job început de la 18 ani dă bine la CV și va fi un atu magnific întreaga ta viață, iar dacă lași să treacă chiar și câteva luni și simți că oricum nu mai găsești job, după trecerea câtorva luni sau ani chiar nu mai găsești. Evident că dacă ai perspectiva urmării unei facultăți, fă-ți-o pe ea prioritate.

În final aș mai vrea să-ți dau și sfatul că și chiar dacă nu ai experiență să te legi de orice ai făcut în liceu ca hobby și pasiune, ba chiar în cazuri extreme și să minți, acum nu zic să te dai medic când tu nu ai diplomă și cunoștințe, dar poți spune gen că ai lucrat la firma familiei ca ajutor de un magazin sau nu știu, că așezai produse pe raft sau că aveai grijă de copiii și câinii vecinilor, spune că ai fost reprezentant Avon/Oriflame, orice, leagă-te de orice e nevoie pentru a obține în primă fază un job, deoarece lumea este foarte rea în prezent în mediul profesional/al muncii și nu-ți vor da mari șanse dacă nu pui chestii în valoare, eu una abia la 24, 25 de ani cred că am înțeles că așa funcționează lumea și viața cred.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Incepeti prin a face o lista cu abilitatile si cunostintele pe care le aveti. Chiar daca nu aveti experienta, puteti mentiona orice lucru care ar putea fi relevant pentru un angajator, cum ar fi cursuri sau voluntariat.

Dupa ce aveti o lista de abilitati, puteti incepe sa va orientati catre locurile de munca care cer abilitati similare. Incepeti prin a face o lista cu locurile de munca care va intereseaza si care se potrivesc cu cunostintele si abilitatile dvs.

Incepeti prin a cauta locuri de munca la nivel local, cum ar fi prin intermediul agentiilor de plasare a fortei de munca sau prin intermediul companiilor din orasul dvs. De asemenea, puteti cauta anunturi de angajare online, cum ar fi pe site-uri de recrutare sau pe site-uri ale companiilor.

Nu uitati sa va actualizati CV-ul si sa va pregatiti pentru interviuri. Este important sa aratati angajatorilor ca sunteti motivat si dispus sa invatati