| Alaanonim2k20 a întrebat:

Salut, am 20 de ani si vreau sa dau bacul, ce tip de matematica este pe profil tehnic seral (tehnician desenator in instalatii electrice) si cum pot invata matematica rapid? Am 20 de ani dar nu stiu nici o boaba de matematica

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Daca esti asa în urma cu matematica, îti va lua maxim 1 an, cu profesor bun, bineînțeles ca îti trebuie ambitie. Uite, cauta pe Youtube,, proful de matematica online Ioan Ursu " are lectii începând din clasa II, te va ajuta sa iti aduci aminte de notiuni matematice de baza ( radical, fractii, legile semnelor, legile parantezelor, tabla inmultirii, a împartirii etc., fara de care nu poti trece mai departe). Daca vrei sa iei nota de trecere, încearca sa inveti sa rezolvi fara greseala cerintele de la subiectul 1 (valoreaza 30 puncte +10 din oficiu, faci 40 puncte) și subiectul 2. Succes, nu este imposibil.

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Matematica M2. La fel am dat și eu laughing.

| aneliram a răspuns:

Cred ca M2, ce tip de matematică ai facut în liceu?
Cel mai repede înveți cu un profesor bun, internetul te ajuta dar te si încurcă.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Cand am inceput sa ma prrgatesc pentru bacul la mate, nu stiam nimic, nimic, am facut 1 luna pregatire pentru bac, in rest am invatat singura din carti, si am reusit sa trec, si am luat si bacul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aneliram):

Conteaza si cu cat l-ai luat, ca daca ai luat un amarat de 7 sau un amarat de 8, e cam degeaba.

| aneliram a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru mine, nu conteaza, important este ca am trecut. Matematica este utilă si în viata de zi cu zi, este un exercitiu pentru minte, doar de asta ma oftic ca nu am înțeles-o la timp...

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Daca esti asa în urma cu matematica, îti va lua maxim 1 an, cu profesor bun, bineînțeles ca îti trebuie ambitie. Uite, cauta pe Youtube,, proful de matematica online Ioan Ursu " are lectii începând din clasa II, te va ajuta sa iti aduci aminte de notiuni matematice de baza ( radical, fractii, legile semnelor, legile parantezelor, tabla inmultirii, a împartirii etc., fara de care nu poti trece mai departe). Daca vrei sa iei nota de trecere, încearca sa inveti sa rezolvi fara greseala cerintele de la subiectul 1 (valoreaza 30 puncte +10 din oficiu, faci 40 puncte) și subiectul 2. Succes, nu este imposibil.

| morfeo a răspuns:

Fara meditator n-ai cum

| DanaDaniellllla a răspuns:

Poți să asimilezi în 5 săptămâni materia de bac pentru profilul tehnologic, doar ai nevoie de ambiție și determinare. Caută în orașul tău un profesor meditator să îți explice și să îți predea doar materia din programa de bac( te împrumuți de bani daca este necesar) și faci zilnic exerciții ( intre 2 și 4 ore pe zi ). Baftă și nu te descuraja.

| Alaanonim2k20 explică (pentru DanaDaniellllla):

Nu stiu nici macar imultirile nimic, nici fractii, totul 0

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

Nu este o tragedie. Ai vreme începând de acum să înveți tabla înmulțirii. Caută pe net și nu te descuraja. Fără bac ești muncitor necalificat și sclav la patron.

| lussa a răspuns:

Cred ca se face M2. Nu exista matematica invatata repede, dar ai timp totusi sa te ridici pana la nivelul notei de trecere. Cea mai buna solutie ar fi sa faci meditatii cu un profesor, daca ai posibilitatea financiara. Altfel, iti poti cumpara un manual de matematica, care sa contina atat teorie cat si exercitii. Exista si diverse cursuri sau videoclipuri pe Youtube care te ajuta sa intelegi anumite lectii. Trebuie doar sa iti doresti. Bafta!