| Daniel824 a întrebat:

Am intrat la facultatea de comunicare si relatii publice.Ce parere aveti de aceasta facultate si ce sanse de un job decent ar fi pe viitor? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| lostcontrol12 a răspuns:

Buna. in primul rand felicitari..eu una cred ca nu conteaza foarte mult specializarea atata timp cat o faci din placere si termini foarte bine.E un domeniu interesant, dar trebuie sa fii foarte bun ca sa reusesti in viata.cel putin in tarisoara noastra.

| Liviu_2019 a răspuns:

Poti ocupa un post de asistent PR - tii legatura cu reprezentantii mass media, faci comunicare de presa, etc. Sau poti sa ajungi sa ai un job de marketing. Depinde ce facultate faci, de stat privata, ce inveti acolo, daca se invata la acea facultate lucruri utile care sa iti foloseasca pe piata muncii. Ce iti pot spune joburile in PR si marketing se obtin destul de greu in ziua de azi. Sunt astfel de job-uri pe piata muncii exista cerere pe piata asta dar in general la facultatile din Romania nu prea se face ceea ce trebuie. Din 30 de materii vei faci si 4 5 6 utile la care sa inveti chestiuni utile dar prea putin daca raportam la numarul total de materii care se fac in 3 ani de zile. Nu vreau sa te sperii da cam asta e adevarul. SI vezi ca o mare parte din companii pentru jobuurile de PR si marketing se axeaza pe fete. Conteaza mult atitudinea in domeniul asta, adica sa fii sigur pe tine, sa ai un lexic dezvoltat, sa fii prezentabil, conteaza si aspectul fizic sa stii. Cand ai un job de PR interactionezi cu partenerii companiiei, participi la evenimente ale companiei si stii si tu azi imaginea conteaza foarte mult.