Întrebare recomandată | kakolukia a întrebat:

happy Am nevoie de ajutor.happy acum o saptamana am avut examenul de admitere la medicina si din pacate cu acel punctaj puteam intra doar la taxa. Intre timp mi-am bagat dosarul si la politehnica la inginerie medicala. Cum taxa la medicina in Bucuresti este de 9000 ron, atunci cand am aflat ca am intrat la buget la politehnica, m-am gandit ca parintilor mei o sa le fie greu sa ma tina un an la medicina pana trec la buget si am zis sa raman la politehnica(ei mi-au spus ca pot sa incerce sa ma tina la taxa un an). A trebuit sa ma duc sa-mi retrag dosarul de la carol davila pentru ca aveam adeverinta originala acolo si apoi am platit taxa la politehnica pentru inmatriculare. Acum ca aveti o idee generala despre situatie am sa va spun problema. Intre timp mi-am dat seama ca s-ar putea sa fi facut o greseala. Atunci eram fericita ca am intrat la politehnica si cum timpul ma presa sa iau o decizie s-ar putea sa fi luat decizia gresitasad Ma tot gandesc la asta de atunci, mai ales ca de cateva zile visez urat legat de acest lucru, si nu pot sa-mi scot acest gand din cap. Acum este perioada inscrierilor pentru taxa si nu cred ca cineva de la facultate va dori sa-mi primeasca dosarul inapoi odata ce l-am retras si nu stiu ce sa fac. Nu as vrea sa pierd in an degeaba si nu sunt sigura ca ingineria medicala este chiar ceea ce vreau. Nici macar nu stiu sigur ce o sa fac dupa ce termin facultatea pentru ca nimeni nu prea stie nimic de aceasta facultate. Chiar nu este nici cea mai mica sansa sa pot sa "reintru in joc" acum cat este perioada cererilor pentru taxa deoarece nu as vrea sa pierd un ansad...un mic sfat ca sa nu faceti ca mine: nu luati decizii cand sunteti fericiti sau tristi.

7 răspunsuri:
| bleakk a răspuns:

Da,este urat faptul ca tu aveai ceva in cap, si dintr-odata totul s-a stricat, insa poate pana la urma asta e drumul pe care trebuie sa-l urmezi.Nici eu nu vreau sa mi se intample asa ceva, sa bat intre 2 facultatati, si la cea care vreau sa intru cel mai mult sa nu fie posibil, si sa fiu nevoit la cealalta.

| Diabolik94 a răspuns:

Poti suna la secretariatul facultatii si sa-i intrebi daca mai ai vreo sansa.

| MozZatY a răspuns:

Buna, idee: Daca mai ai timp, inscrie-te la o facultate de medicina in alt oras, gen Constanta ca are, ramai un an acolo apoi iti echivalezi mediile din nou la Bucuresti in anul urmator, sa treci direct in anul 2, asta in caz ca nu o sa te atasezi de Constanta big grin

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Depune dosarul din nou happy Bafta!

| kakolukia explică (pentru Bpr_Vlas_1997):

Problema e ca nu sunt din Bucuresti si nu as vrea sa fac drumul degeabahappy

| bomp a răspuns:

Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu, nu am reusit sa intru la Politehnica la calculatoare, fiind singurul lucru care imi place, asa ca am deci sa stau un an pe tusa si sa incerc la anul, nu este nici o rusine in acest lucruwinking

| Rammyc87 a răspuns:

Suna la secretariatul Facultatii Carol Davila si afla daca iti mai primesc dosarul.