| Floriinn a întrebat:

Bună ziua! Numele meu este Florin și voiam să va întreb următorul lucru :
Dacă eu o să fac un an la buget la Universitatea Politehnica din București, urmand ca din anul următor sa dau la Facultatea de Medicină Carol Davila din București, exista posibilitatea sa pot fi admis pe locuri la buget la aceasta facultate?
Am posibilitatea de a plati primul an efectuat la buget la Universitatea Politehnica din București?
Sau dacă am fost admis la Politehnică pe locuri bugetate pot face o cerere pentru a trece pe locurile cu taxă?

Vă mulțumesc mult pentru timpul acordat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
Pentru a vedea ca poti trece sau nu pe loc cu taxa va trebui sa te adresezi facultatii la care ai fost admis si cred ca se poate, dar numai daca are si locuri cu taxa.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, ai dreptul 1 singura data in viata sa profiti de buget, pentru facultate.
Dar am vazut cu alta ocazie aici, ca cineva spunea ca ar fi posibil acest lucru DACA: platesti toate cursurile, seminarele, examenele de la facultatea precedenta, ca sa poate beneficia la actuala.
In orice caz, trebuie sa fii constient ca la Medicina, la buget, se intra cu medii de peste 9.50 si chiar mai mult.