| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt clasa a XI-a si m-am gandit sa dau la Facultatea de Inginerie Mecanica, Industriala si Maritima, din cadrul Universitatii Ovidius Constanta la specializarea "Autovehicule Rutiere". Imi puteti da cateva informatii despre specializarea in sine si ce meserii pot avea daca termin aceasta facultate.
PS: Daca nu aveti idee despre acest domeniu, va rog sa nu comentati la aceasta intrebare.
Multumesc mult!

1 răspuns:
| KillaNoFilla a răspuns:

Daca termini poti sa ajungi designer de piese mecanice(inspecial autovehicule).
Dar nu e usor,trebuie sa calculezi echilibru perfect dintre pret,calitate materialului,fortele exercitate asupra piesei,etc pentru un design cat mai eficient.
Poti ajunge sef de sectie unde ai responsabilitate ca masinariile sau linea de productie sa functioneze corect.
La inceput o sa faci desen tehnic,matematica, bazele catia, tehnologia materialelor, autocad
Apoi in anul 2, 3 rezistenta materialelor, catia, matematici speciale.
Nu e greu daca ai studiat mai serios matematica in liceu.