| Andredrei a întrebat:

Salut! Am primit o oferta de job la o companie de imobiliare ca broker imobiliar și am 2 oferte de salariu. 2300+ bonusuri ( nu stiu exact cam care ar fi alea dacă știți voi as aprecia) sau doar salariu pe baza de comision ( 10% din fiecare Tranzacție) care credeți ca ar fi mai avantajoasa? Din spusele lui salariu mediu la ei este de 4000-5000 lei

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar salariu pe baza de comision ( 10% din fiecare Tranzacție)
Acesta nu este salar. Salar este egal cu bani plătiți pentru o activitate care poate fi măsurată. Produci atât pe unitate de măsură, te plătesc penrtru câte unități ai produs. Astfel salarul este salar, iar comisionul este comision. Astfel ai produs un o vânzare de 100000, cu comision de 1%, primești 1000. Comisionul de 10% nu este real pentru un agent imobiliar. Probabil nu ai înțeles bine. Mai degrabă era vorba de 1%. Când ești plătit doar pe bază de comision, ai un risc. Ai produs tranzacții într-o lună ( ai reușit să intermediezi, să convingi pe clienți să vândă, să cumpere, să închirieze, oferind informații și consultanță, consultanță însemnând că știi ceva despre ceva) primești comision. Nu ai reușit, nu primești nimic. Și să nu crezi că e meserie ușoară, simplă și banii vin de-a gata, fără efort zilnic, de care nu ai habar deloc la început.
În cazul unui salar lunar de 2300. Acesta, din nou, nu îl vei primi dacă nu ai produs nimic. Bonusul peste salar este la latitudinea partonului șefului, în funcție de seriozitatea cu care muncești, dar mai ales de rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai bonusurile tot ei ti le pot detalia nu inteleg de ce intrebi aici pentru ca e strict legat de oferta primita de tine si de contract, fiecare angajator are ofertele lui.

In plus despre ce salarii vorbim, net sau brut?

In ceea ce priveste salariu doar pe baza de comision gandeste-te ca poate nu faci nicio tranzactie intr-o luna, ce faci? Nu castigi nimic? Poate e vorba de mai mult decat atat pentru ca altfel n-ar avea sens oferta. Un alt sfat ar fi nu lucra pe promisiuni, iluzii si vrajeli cu salarii mari, doar ce e concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca consideri ca ai fost norocos si e mult pentru tine locul asta de munca alegi varianta 1 si te bucuri la bonusuri.
Daca consideri ca vrei sa evoluezi si ca tu te pricepi cu adevarat la asta, alegi varianta 2, si iti iei comisioanele pe ceea ce te pricepi, ca n-ai cum sa alegi bonusuri cand esti bun.
Bafta

| nyoentox2002 a răspuns:

Cu bani astea nici nu poți să treci strada, cu 4000-5000 lei te chinui sa trăiesti, cu 2300 lei poți să îți iei o chirie care nici sobolanii nu ar sta in ea,plus facturi,utilități, mâncare, daca ai mașina combustibil, taxe la mașină! ți se strică piese, a ajuns viața așa de scumpă că nu îți mai permiți aproape nimic