| Bringo2022 a întrebat:

Buna seara, am semnat un contract de prestări servicii imobiliare cu o agenție pentru vânzarea unui apartament.Intre timp am primit o oferta de a fi cumpărat apartamentul prin altă agenție, sunt obligat cumva să plătesc comision și primei agenții in condițiile in care vânzarea nu se face prin ei?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atentie, am vazut undeva un caz similar, prin care legal esti obligat sa platesti comisionul de cumparare (sau vanzare) la ambele agentii care ti-au oferit ACELASI apartmanet, daca decizi sa-l cumperi (sau vinzi).

| Holiday a răspuns:

Daca ai facut contract de exclusivitate cu prima agentie, da, trebuie sa platesti indiferent cu cine vinzi, daca e inca in perioada contactuala. Daca nu ai contract de exclusivitate cu ei, nu trebuie sa le platesti nimic.

| anonim3248 a răspuns:

Depinde ce scrie în contractul ăla, citește că trebuie să fie ceva scris în el.