| cristiancris8 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Pentru a deveni pilot de avion (pilot de linie pentru avion comerial) ce profil trebuie sa urmezi? Si diploma de bac trebuie sa fie pe un anumit profil sau liceu sau nu conteaza si trebuie doar sa o ai?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o să poți să știi matematica bine daca faci filologie.

Nu contează în sine ce profil termini că nu îți cere vreo dovadă că ai făcut profilul x sau y, dar iarăși nu înveți matematica M1 făcând filologie.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info clar că ai nevoie de matematica la greu

| cristiancris8 explică (pentru suntserios):

Dar de exemplu daca dau pe filologie sau stiinte si stiu bine matematica merge?

| suntserios a răspuns (pentru cristiancris8):

Nu o să poți să știi matematica bine daca faci filologie.

Nu contează în sine ce profil termini că nu îți cere vreo dovadă că ai făcut profilul x sau y, dar iarăși nu înveți matematica M1 făcând filologie.

| mODIN a răspuns:

Nu e un profil anume, trebuie sa faci un curs special de pilot comercial. Teoretic, ai avea o varianta alternativa in care faci academia de forte aeriene ca pilot navigant, apoi te transferi.

Nu are relevanta daca ai facut filologie. Daca reusesti sa inveti matematica de care ai nevoie, e totul in regula, indiferent de profil. Si eu am facut filologie si am o fosta colega care a devenit pilot de F16.

| cristiancris8 explică (pentru mODIN):

Si toate costurile minime pentru a deveni pilot de linie (eu vreau la wizzair) cat ar costa?

| cristiancris8 explică:

Si ce medie minima e necesara pentru a obtine diploma de bac?