| USAcaliforniaTHX a întrebat:

Salut anonim, ma ajuta cineva si pe mine cu informatii, pareri sau de ce nu recomandari.
Deci sunt un baiat 21 ani cu dubla cetatenie (MD/RO)
La scoala in Republica Moldova terminate doar 9 clase si cu 3 categorii auto (A1, B,C1 invatate) dintre care doar una am reusit sa o scot categoria B.
Mentionez ca nu am avut nici o problema cu politia sau statul (ma refer la amenzi, doasare penale sau careva plangeri pe numele meu.)

Ideia e ca vreau sa plec in SUA cu orice pret posibil si cel mai rau e ca nu am absolut pe nimeni cunoscut in acolo.
Am auzit ca daca nu ai 12 clase terminate nu poti pleca in state, si ca e mai greu de ajuns acolo fara studii.
STIE CINEVA CE SANSE AM, SAU CE TREBUIE SA FAC
CARE SUNT PASII CE TREBUIE SA II URMEZ CA SA AJUNG IN SUA?
Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca ce doresti sa ajungi tu acolo, ca turist, muncitor, afacerist sau permanent rezident?
Ca turist, ai nevoie de un pasaport si aplicatie pentru viza turistica, dovedind ca ai bani de bilet (de avion dus-intors) si bani pentru toata durata calatoriei, cazare si transport de asemenea.
Ca muncitor, trebuie sa aplicii pentru "working visa" si sa ai destule calificari si studii, ca sa te poti incadra in listale lor.
Din pacate, cu 9 clase nu primesc pe nimeni, ca au si ei destui fara prea multa carte sau calificari si nu au de ce sa-ti ofere tie sanse, sa te tina pe banii statului american.

Daca parintii tai sunt bogati (milionari in dolari), poti aplica pentru viza de afaceri acolo si fara probleme ti se deschid portile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe situl ambasadei USA, sunt menționate toate situațiile în care poți să emigrezi în USA și ce trebuie să faci pentru asta.
https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/immigrant-visas-ro/
Ai două cetățenii, dar ai un domiciliu stabil. presupun că în Republica Moldova.
În acest caz, trebuie să pornești procesul de emigrare de acolo.