| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! As avea și eu o întrebare pentru cei ce lucrează sau au lucrat in domeniu. Cum este sa fii curier la Sameday sau Fan Courier pe partea la easy box. Am vazut ca sunt curieri care doar pe partea asta se ocupa și as vrea sa știu mai multe despre program, pentru ca am auzit de la anumite persoane ca exista posibilitatea sa termini munca in mai putin de 8 ore dacă te miști bine.
Și eram curios sa vad cum este in comparație cu curieratul clasic și care firma ar fi mai indicată pe partea asta, sameday sau fan courier? Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De la cineva care a lucrat la o una din companiile menționate, am înțeles că este nebunie curată atunci când vin coletele dimineața, pentru că ele trebuiesc sortate pe zone.
Fiecare curier are câteva easybox-uri de care se ocupă personal. El trebuie să le alimenteze și de două ori pe zi, și să le golească de coletele al căror timp au expirat, nefiind ridicate la timp.
Alți curieri de la aceeași companie merg la domiciliu. Și ei sunt repartizați pe zone.
La început nu vei fi singur, ci ți se va da un coleg ca să te învețe ce să faci.
Coletele grele sau voluminoase nu vor fi acceptate într-un easybox; și deci pentru easybox vei avea o mașină mică.

| newaccountbye a răspuns:

Salut! M-am documentat pentru tine, chiar dacă nu as avea cum sa lucrez in acest domeniu.

Programul de lucru pentru curierii care lucreaza la easy box poate fi destul de flexibil, deoarece aceasta este o parte din serviciul de livrare care nu necesita contact direct cu clientii. Cu toate acestea, programul de lucru poate varia in functie de volumul de colete care trebuie livrate in fiecare zi si de zona in care lucrezi.

Din punctul meu de vedere, nu cred ca exista o diferenta semnificativa intre Sameday si Fan Courier in ceea ce priveste munca la easy box. Ambele companii sunt bine cunoscute si au o reputatie buna in domeniul curieratului. In cele din urma, cred ca ar trebui sa alegi compania care ti se pare mai potrivita in functie de preferintele tale personale si de cerintele job-ului.

De asemenea, este important sa retineti ca munca de curier poate fi destul de solicitanta fizic si menta, deoarece trebuie sa te deplasezi in mod constant si sa cari colete grele. Daca esti in forma fizica buna si iti place sa fii activ, atunci aceasta poate fi o optiune buna pentru tine.