| Andrei_Marius_1999_IRL4 a întrebat:

Bună seara,am o întrebare dacă mă poate ajuta cineva,am lucrat la firma Fan Courier,iar pe vremea aia eram adeptul jocurilor de noroc,intr-o zi,am jucat banii din încasări,am plecat de la firma respectivă,după un an jumate am primit citație acasă,am fost,am dat declarație,am zis că returnez banii și i-am returnat până la urmă, dosarul a mers mai departe, iar acum trebuie să merg la tribunal pe data de 08.08. 2021, dar din anumite motive nu pot să mă prezint,nu pot pleca de la locul de muncă când îmi doresc eu,lucrez în străinătate. Am dovezi cum că am achitat prejudiciul, ce se poate întâmpla mai departe? Mulțumesc frumos.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimiti o scrisoare la dosar, in asa fel ca sa ajunga inainte de termen, anexezi dovada ca ai platit prejudiciul si faptul ca nu te poti prezenta si speri ca instanta nu te va condamna. Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat.
Daca prejudiciul a fost mic probabil nu te vor condamna, ori o sa fie o pedeapsa cu amanarea sau suspendarea executarii, mai ales ca l-ai platit si daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat penal).

Bula
| Bula a răspuns:

Trimiti la dosar (adresat forului de justitie unde esti citat) prin posta, recomandat si cu prioritate, o intampinare la dosar, impreuna cu dovada achitarii sumei (in original).
In intampinare arati ca te aflii in strainatate si n-ai posibilitatea sa fii prezent la sedintele de judecata, solicitand totodata inchiderea dosarului.

Daca este dosar penal, atunci trebuie sa-ti angajezi un avocat aparator, sa te reprezinte si care va prezenta dovada personal in fata instantei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Angajeaza-ti un avocat, deoarece este caz penal si acesta te sfatuieste. Procesul nu va fi doar cu o singura sedinta si tu nu te poti prezenta la fiecare.
Dar atentie, la prima dezbatere este obligatorie prezenta ta pentru introgatoriu.
Daca nu te poti prezenta la prima sedinta, avocatul sau tu puteti face o cerere de amanare.
Daca nu te prezinti la doua citatii, pentru a treia infatisare judeatorul poate emite mandat de aducere.
In cel mai rau caz, procesul se poate judeca in lipsa si in aplicarea pedepsei judecatorul sa considere lipsa ta de la proces ca o agravanta.

| Gligore2000 a răspuns:

Daca judecatorul vrea sa te vada te gaseste el cumva.