| anonim_4396 a întrebat:

Salut! As dori va rog un sfat din partea celor care au plecat din Romania, sunt tanar, am 24 de ani, ca studii am doar liceul si bacalaureatul, permis. Nu am relatie, oscilez intre a ramane in Romania sau a emigra intr-o tara straina (undeva unde ma pot descurca cu engleza). Pe de o parte ma gandesc ca sunt conditii de trai mai bune acolo, dar la ce salariu o sa am la munca de jos (sofer sau mai stiu eu ce pot gasi) dupa ce scad toate cheltuielile (chirie, mancare, intretinere) am sa raman fix cu banii de aici, pe de alta parte as vrea sa plec si din casa alor mei (probleme de familie, alcool, scandaluri dese). Chiar nu stiu ce pot sa fac si stiu ca unii vor spune sa fac ce simt si ce cred eu ca e mai bine, cu toate ca nu este asa, ma simt pe un drum fara iesire. Va multumesc

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă nu poți sa faci o facultate sau sa ai o funcție mai buna sa faci bani mai mulți aici, și nu ai nici o relatie încă dar în schimb ai probleme cu duiumul și bani lipsa, pleacă.
Dar sfatul meu este următorul. Daca pleci sa pleci la sigur, nu prin intermediul internetului sau a vrăjelilor.Sa ai niște bani cu tine în caz ca se imput lucurile.Iar o data ajuns, sa faci cu bani ceva util,nu sa ii spargi prostește cum fac toți copilandrii.
Ii pui deoparte,ii strangi și vi acasă și îți iei o casa, o mașină sau poate chiar investești în ceva.Iar pe urma îți faci o relatie dacă simți nevoia.

Dar dacă ești panicos, anxios, lipit de familie, nu sti sa îți gestionezi bani etc.Stai acasă.

| sammie a răspuns:

Rămâi în România. Cumpără-ți un apartament și angajează-te. Uite câți doctori sunt acum milionari, vorba vine '' milionari '' dar uite că-și permit 2 penthouse-uri și au rămas în România.

| AmandinaDragan a răspuns:

Am vazut profesori la spalat vase in restaurante. Platiti la ora. Avea bunica o vorba : cu fundul ala tot aceleasi oua faci. Oriunde.

| LucyiFer a răspuns:

Păi dacă te simți pe un drum fără ieșire la modul cel mai serios, încearcă știi tu ce. Aia e soluția pentru oamenii ca noi, cu drumuri fără capete cu luminiță și ieșiri. happy
My bad, că spun asta acum, dar așa gândesc. Unii sunt făcuți pentru a prospera și alții nu. Ăsta e destinul fiecăruia. Deciziile tale te pot duce departe, dar nu mai departe de propriul destin și propriile tale condiționări. Adică ce, familia tu ai cerut-o? Atunci dacă nimeni nu și-a cerut familia și totuși i s-a dat și a fost pus fără voia lui în una, cum dracu să spui că nu există o forță superioară, un Univers mai mult malefic decât bun, care te condiționează și guvernează?
Nu am susținut nicio clipă că tu nu ar trebui să dai răspundere pentru faptele tale de acum, adult fiind. Ci doar am spus că acțiunile din prezent și deciziile din prezent îți sunt influențate de destinul care ți-a fost pecetluit.

Acum ca să-ți spun că ori acolo, ori aici e mai bine, nu am cum să spun că pe undeva e mai bine în lumea asta, deoarece așa ceva nu există. Oriunde e bine și rău în funcție de ceea ce te lupți să vezi, dar niciodată nu va fi mai mult bine decât rău, proporțional vorbind. happy Mai ales generația/era aceasta. Deci trebuie să știi ce vrei în final.

Vrei departe de struglesfamily și salarii de rahat (adică aici) sau vrei aproape de salarii ok, decente cu potențial masiv de urcare pe scara socială (din cauza vârstei tale fragede) dar și străini care te vor munci triplu când vor auzi că ești român. Unii pur și simplu te maltratează și acolo. big grin

P.S. și aici ești maltratat de proprii concetățeni.