| AmN a întrebat:

Salut.As vrea sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu ceva.Ca sa intri la politie trebuie sa dai neaparat bac-ul la filozofie?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Ca să poţi intra la Academia de Poliţie, cât şi la cele două şcoli de poliţie ( Câmpina şi Cluj ) trebuie să dai un examen de admitere, ceva cu totul diferit de examenul de Bacalaureat. Bac-ul îl dai la ce vrei tu, nu interesează pe nimeni cu ce medie l-ai luat, la ce l-ai dat sau la ce liceu ai învăţat, atâta timp cât l-ai luat. Admiterea la instituţiile MAI ( adică şcolile ce pregătesc agenţi, respectiv ofiţeri de Poliţie, în cazul Academiei ) constă într-o probă fizică, o probă scrisă şi una pshiologică, pe lângă vizita medicală, foarte riguroase.
Baftă!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Citeste aici:
http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

| Maria2466 a răspuns:

Trebuie sa dai la psihologie.