| Ghost99 a întrebat:

Salut.As vrea sa merg in armata ca lunetist...stiu ca trebuie sa tragi bine nu Sniper-ul pentru a putea sa fii lunetist...Nu stiti ceva simulatoare pentru trageri sau ceva de genu'?

Răspuns Câştigător
| Nicholasatron a răspuns:

Ce dorești tu se poate găsi doar la un poligon de tragere deci simulatoare de care vrei tu și probabil mulți alți oameni nu există încă. Dar în viitor probabil se vor inventa și astfel de simulatoare. Mă refer la cele realistice de care vorbești tu care depind de o mulțime de factori.

| Ghost99 explică (pentru Nicholasatron):

Multumesc,oricum si la infanterie sau altceva e bine, dar am vrut sa vad daca sunt ceva jocuri care ma pot ajuta pentru Sniper...

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ti cont ca un joc pe pc nu face realitatea, o sa inveti in momentul de fata cand ai pusca in mana sa tragi bine, daca tremuri iti poti lua gandul de la ea

| Ghost99 explică (pentru Salontanul):

Astea sunt slabe frate, si sa stii ca nu acolo unde pui ochiul merge glontul...depinde de distanta,vant, caldura, sunt multi factori, si tot felul de calcule si asa mai departe, de asta am intrebat eu de simulatoare...

| Salontanul a răspuns (pentru Ghost99):

Auzi, "frate". Alea sunt bune pentru antrenament. Amanuntele se rezolva la campul de instructie. Si sa stii ca am 23 de ani de armata, batuti pe muchie. Nu-mi explica mie cum ii cu armata. Daca o sa-l intrebi pe tatal tau ce-i aia o sa afli ca in perioada cat am fost elev in armata (acum se zice student) am fost AG-ist unde ochirea este mult mai complicata. Vantul are o influenta mai mare si nu asupra varfului glontului ci asupra cozii loviturii (ampenaj) iar celalti factori asupra varfului (incarcaturii cumulative). Toate aceste calcule erau mult mai complicate ca la P.S-A.L. Eu ti-am dat un sfat pentru antrenamente in conditiile in care simulatoare nu gasesti de cat in armata.

| Ghost99 explică (pentru Salontanul):

Nici pe mine nu ma invata despre armata...si jocurile pe care le-ai aratat tu sunt pentru idioti, eu am intrebat de simulatoare si tu ma iei la misto...

| Salontanul a răspuns (pentru Ghost99):

Asa este! Pai la cat esti de specializat ca "Legionar", ce sa zic! Ma mir ca ai mai si intrebat!

| ubox7007 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa intri in armata, acolo intrebi tu, ca am vazut ca sunt poligoane ale armate de lunetisti, destul si in dotarea armatei romane apare si barrett m82 calibru' 50

| Nicholasatron a răspuns:

Și dacă nu mă înșel în armată ești instruit pentru a trage cu o anumită armă. Succes cu meseria de lunetist pe care ți-o dorești!

| Salontanul a răspuns (pentru Nicholasatron):

Nu. In armata esti instruit sa tragi cu toate armele din dotarea grupului (infanteriei in cazul nostru) si te specializezi mai mult pe o anumita arma. La lunetisti, insa, se cere o acuitate vizuala deosebita.

| Hacky a răspuns:

Tu crezi ca simulatoarele sunt la fel ca realitatea? Nici pe departe!
Si in al doilea rand ca sa intri in armata iti trebuie o conditie fizica destul de buna.

| Ghost99 explică (pentru Hacky):

Coditia fizica e buna stai linistit...si trebuie sa fie ceva simulatoare care sa imite realitatea...