| Daniel824 a întrebat:

As vrea sa stiu ce poti sa faci in ziua de azi daca termini facultatea de administratie publica si cam ce sanse ai sa te angajezi in acest domeniu. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Azi nu ai nicio sansa sa te angajezi ca toate posturile sunt blocate din cauza de criza happy posturile din administratia publica or sa se reduca tot mai mult pentru ca incet-incet o sa se informatizeze cea mai mare parte a serviciilor ce tin de plati si relatii cu publicul. salariile sunt vai de mama lor, dupa cum stii si nici in plus nu prea ai ce face sa-ti rotunjesti veniturile, deci cam greu. concursurile de angajare aici in administratia publica sunt infioratoare, ai de tocit de mori pentru un amarat de 600 de ron pe luna, cu 50 de candidati pe loc si eventual intra pile. singura sansa majora pe care o ai este sa concurezi la posturile scoase periodic la concurs la institutiile UE, acolo angajeaza des pe administratie publica dar trebuie sa stii foarte bine cel putin o limba straina, de preferat 2 cu salariu pornind de undeva de la 4300 de euro pe luna plus alte sporuri si avantaje. daca vrei musai sa mergi acolo du-te, imi spui si-ti dau linkul de la site-ul de angajari ale UE si incepi sa te pregatesti de acum pentru concursurile de acolo. succes!

| Daniel824 explică (pentru mixxjim):

Nu vreau musai sa ma duc acolo insa am de ales intre administratie publica si o alta facultate Inginerie şi management în alimentaţie publică şi agroturism fiindca nu am reusit sa intru unde am vrut de fapt...nu prea stiu ce sa aleg dintre cele doua si ce sanse de angajare am pe viitor..cu prima m'ai cam lamurit oricum nu aveam asteptari foarte mari...lasa'mi acel link te rog big grin

| mixxjim a răspuns (pentru Daniel824):

Management in alimentatie publica suna mai bine dupa mine, poti fi manager la un restaurant, la un club privat, chiar si pe la vreun hotel, ai putea gasi de lucru si pe nave de croaziera sau pe la hoteluri prin strainatate sau chiar si student fiind, vara. depinde si cat de descurcaret esti, de "gospodar", si parca e si mai "vie" viata si activitatea decat in administratie publica.

linkul de care ziceam e aici http://europa.eu/epso/discover/index_en.htm sunt joburi pe multe domenii, nu doar pe administratie publica, trebuie sa-ti faci un cont (ai sus in dreapta epso account). succes orice ai decide!

| Daniel824 explică (pentru mixxjim):

Ce as mai vrea sa te intreb este daca dupa facultatea de administratie poti sa faci un master in comunicare si relatii publice sau resurse umane de exemplu

| mixxjim a răspuns (pentru Daniel824):

Da, poti sa le faci pe amandoua, comunicare in administratie publica teoretic e o pozitie super, prin ministere sa prinzi un post din asta a foarte fain exceptand salariul de la stat care e cum e happy si pe resurse umane la fel. masterat pe comunicare are chiar SNSPA daca acolo faci facultatea, deci merge chiar foarte bine

| Daniel824 explică (pentru mixxjim):

Ieri am primit un telefon de la facultatea de comunicare si relatii publice unde m-am inscris ca am fost admis...sincer ma atrage mai mult decat cea de administratie publica... poti sa imi spui cam ce sanse am cu aceasta la un job decent in viitor?

| mixxjim a răspuns (pentru Daniel824):

Uaaaaaaau, foarte tare, minunat, felicitari! Comunicare si relatii publice (PR e termenul folosit curent, din engleza Public Relations) e mai bine din toate punctele de vedere. in primul rand, la comunicare si relatii publice cursurile sunt o placere, majoritatea. adica vii, inveti lucruri concrete si foarte interesante. dupa ce termini te poti angaja si la stat, si la privat. daca faci si un curs de media ceva poti incerca si prin tv, poti incerca la firme de publicitate. comunicare si PR are orice firma mare, insa trebuie sa fii genul activ, inventiv si care se implica sa ai succes in domeniul asta. toate campaniile astea de pe la tv si oriunde le vezi la cosmote, Orange, Vodafone etc trec si pe la departamentul de PR. spoturile publicitare le fac firmele de publicitate dar cei de la PR le pornesc, le gestioneaza, le urmaresc etc. impreuna cu cei de la marketing. Campaniile cu donati 1 euro pentru copiii bolnavi tin tot de PR. Plus de PR-ul vedetelor, e acea persoana care le spune cum sa se imbrace, unde sa apara, ce sa spuna etc - PR e creierul celor care n-au laughing Pe organizari de evenimente iar poti gasi job, adica chestii serioase, nu nunti si botezuri, evenimente de la firme gen premii nu stiu de care, baluri de caritate etc. mie mi se pare minunat, te si invidiez aproape laughing ai multe oportunitati dar tine cont ca toate-s teoretice, depinde si de tine, evident. oricum, norocul te-a atins, acum depinde de tine cum il fructifici. inveti serios, te interesezi din timp de burse, internshipuri, schimburi de studenti, te bagi la voluntariate, pe scurt dai din coate maxim si o sa fie super fain! inca o data felicitari si multa bafta!

| splash132 a răspuns:

Din ce stiam poti sa te faci functionar public.sunt posturi suficiente.ai doua variante ori inveti bine deoarece stiu ca la functionari care sunt destul de bine platiti posturile se ocupa prin concurs deci de tine depinde sau fiind in Romania exista si varianta a 2 spaga, dar nu te descuraja sunt maxim 2-3 pe concurs cu pile, restul tu decizi. posturi sunt suficiente.bafta!