| Mihaianonimul a întrebat:

As vrea sa urmez Academia Militara din Sibiu.Rog pe cineva care a urmat aceasta academie sau are experienta in legatura cu ceea ce se numeste "Academie Militara" sa-mi enumere pasii(incepand cu dosarul,probele sportive,probele scrise, testul psihologic.) pe care trebuie sa-i faci pentru a intra la academie si in ce constau acesti pasi.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Cred ca cel mai usor e sa mergi la centrul de recrutare de la tine din oras si sa intrebi acolo si crede-ma ca vei primi mai multe informatii decat ceri aici. daca nu poti intra pe site-ul MApn-ului la recrutare, unde de asemenea totul e explicat foarte clar.

| JustMe_8624 a răspuns:

Am incercat sa intru anul acesta si am reusit pana cand mi-am dat bacul si am picat proba la lb si literatura romana.

1. Dosarul trebuie sa-ti contina examenul medical si date despre tine. Mai multe afli la centrul de recrutare.
2. Proba sportiva consta in alergare 2000 de metri in 9 min si 10 secunde + traseul de obstacole care trebuie sa-l faci in 1 min 45. Ai nevoie de pregatire sportiva ca altfel nu il ieiwinking
3. Testul psihologic consta in inteligenta ta si in cat de sincer poti fi. Dureaza 6 - 7 ore, depinde de tine cat de tare estiwinking.
Trebuie sa parcurci toti pasi altfel nu mergi mai departe. Dupa ce faci tot ce am zis mai sus ai proba scris la matematica, psihologie si engleza. Ai nevoie de note mari ca sa ai un loc asiguratwinking asta daca vrei la Ofiteri. La maestri si subofiteri intri mai usor.

Bafta.