| Vectra1 a întrebat:

Aveti idee daca scolile de subofiteri ( pompieri, politie, jandarmi) se fac la loc de 2 ani? De curand a anuntat MAI ca urmatoarea admitere se va face in ianuarie, nu in septembrie. Ma gandesc ca daca era sa se revina la 2 ani anuntau tot acum.

1 răspuns:
| Aube a răspuns:

Cand au redus perioada de scolarizare, au facut-o pentru ca aveau deficit de personal. Voiau sa scoata subofiteri cat mai repede. Acum, locurile s-au completat. Asa ca cel mai sigur, se va reveni la scolarizarea de 2 ani. Si pentru ca in timp mai scurt, pregatirea este superficiala. Nu este exclus, ca dupa ce vor veni din urma cei bine pregatiti, treptat sa fie scosi din sistem cei cu perioada redusa de scolarizare.