| SickKunt a întrebat:

Salut! Cam care ar fi diferențele dintre un subofițer jandarm si un ofițer jandarm? Dacă ești subofițer poți deveni ofițer in timp?

5 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Cu scoala, cu vechime, da poti deveni ofiter. Dar musai sa continui studiile superioare.

| SickKunt explică (pentru NunuNini):

Si sa înțeleg ca dacă sunt subofițer in ceva ani o sa devin ofițer?

| darrio2007 a răspuns (pentru SickKunt):

Daca faci scoala de ofiteri.

| NunuNini a răspuns (pentru SickKunt):

Cum ti-am spus si eu, cum a spus si Dario, numai daca urmezi studiile superioare pentru ofiteri.

| Aditu94 a răspuns:

Diferentele sunt de la cer la pamant.un subofiter urmeaza o scoala de 1-2 ani si un ofiter de 4 ani de facultate, apoi 2 de master, 3 de doctorat, plus alte cursuri..deci diferentele sunt imense, mai ales la bani si ca volum de munca. Ca sa ajungi sa devii Ofiter, din subofiter, va trebui sa urmezi o scoala de ofiteri, o Academie..nu te avanseaza nimeni ca ai tu vechime s-au alte criterii.