| icrispas a întrebat:

La scoala de subofițeri din Fălticeni poți urma cursuri în asa fel în cât sa devii și ofițer jandarm sau doar subofițer?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Dupa ce absolvi scoala si devii subofiter poti face raport de continuarea studiilor la o facultate si devii ofiter pe doua cai: facltate de specialitate si devii automat ofiter sau facultate de alta specialitate civila, dar care are corespondent in jandarmerie si devii ofiter daca gasesti loc liber.

| icrispas explică (pentru Salontanul):

Și chiar dacă ai făcut anul de curs la subofițeri, tot 3 ani trebuie sa urmezi facultatea sau mai faci doar 2 ca să continui studiile într un fel?

| Salontanul a răspuns (pentru icrispas):

Nu mai stiu cat este acum dar pe vremea mea faceai doar un an, diferenta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca scrie clar ca este de subofiteri, nu inteleg de ce crezi ca poti iesi ofiter?

| icrispas explică (pentru darrio2007):

Ma refeream ca dacă poți continua cumva cursurile după ce termini anul acolo ca să ieși ofițe. Dacă tot nu știi, nu ma răspunde) acum știu ca se poate

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este scoala de subofiteri militari, este evidnet ca NU poti ajunge ofiter, ci doar subofiter in armata.
Scoala de jandarmi este o alta subcategorie.

Ofiter ajungi doar daca termini o Academie Militara sau de politie (similara cu facultatea).