| Wordofthat999999 a întrebat:

Cat castiga un agent de vanzari pe teren ex : Orange, Vodafone, telekom etc.

3 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Din proprie experienta iti zic ca agentii de vanzari sunt platiti in functie de performante.
De ex: Ei te angajeaza cu 4h in prima faza si salariul de baza la 4h ete undeva la 500 de RON bani in mana, iti impun un targhet de 30 de servicii ex: daca vinzi un pachet de telefonie fixa, net si televiziune ai un pachet complet de 3 servicii, ei iti dau un target lunar de 15-20 de servicii si in cazul in care il atingi (la Telekom este un target destul de greu de atins) te avanseaza la 6h sau la 8 (depinde de companie) si acolo esti platit pe langa salariul de baza ti se adauga sporuri de vechime (dupa un an), bonusuri de performanta si alte sporuri si ajungi undeva la 2000-2500 de ron/luna bani in mana dar in cazul in care nu iti atingi obiectivul de servicii impuse nu iti da decat salariul de baza si daca nici in a doua luna nu iti atingi obiectivul te retrogradeaza de la 8 ore la 4.

| Wordofthat999999 explică (pentru SorinTudor):

Si daca fac 20 de contracte intr-o luna iau 1500 sau 2000?

| SorinTudor a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu stiu exact dar eu la 3 servicii luam undeva la 40 de lei, deci daca faci 20 de servicii (nu contracte) iei comision din ele undeva la 800 de ron.