| IonelaIonela2019 a întrebat:

Bună, TPU! Cam cât câștigă un consultant vânzări sau un vânzător într-un magazin cum ar fi Orange, Telekom, Vodafone, etc?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Minimul pe economie + comision din vânzări.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Frank51):

Comision personal, pe care îl fac eu daca conving clientii care calcă pragul, sau comisionul total al magazinului (adică ce aducem noi cât și agenții de vânzări pe teren)?

| Vântulalb a răspuns (pentru Frank51):

Serios? Inseamna ca am ramas eu in urma si nu mai stiu cat e minimum pe economie.

| Frank51 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Sunt 2 chestii total diferite

Dacă ești vânzător într-un magazin cu sediu, și vin clienții la tine, primești procent pe vânzările totale ale magazinului.

Dacă tu mergi la clienți, primești procent din produsele vândute de tine personal.

Ambele variante sunt făcute în asa fel încât să nu iasă compania în minus.