| Dumbi a întrebat:

Ce pot sa devin daca termin Stiinte Sociale/Filologie? Genul Uman, as vrea sa continui cu Geografia…

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca termini liceul nu devi nimic. Dupa ce termini facultatea aproape devii ceva, dar nu e sigur, iar ce devii depinde de facultate. Daca faci geografie poti sa te faci profesor de geografie sau turist, sau sa lucrezi in turism.

5 răspunsuri:
| Dumbi explică (pentru CuriousStuff):

Eu m-am referit in ce pot profesa, adica ce facultate sa fac… Profesor nu stiu daca m-as incadra, eu sunt genul m-ai enervat, il si injur si ii dau si 4, si nu vreau sa distrug copii si pe mine(amenzi ca ii injur, etc.), chiar daca m-ar tenta… Turist sunt si daca fac si Profesionala laughing, turismul e praf in Romania, slabe sanss sa gasesc post liber.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dumbi):

Poti sa faci absolut orice facultate vrei indiferent de ce liceu termini. Din turism se castiga extraordinar de bine, ai salariu de afara si doar te plimbi. Turism nu trebuie sa faci in Romania, poti sa faci cu firma romaneasca, sa duci romani in excursii, de exemplu.

| Dumbi explică (pentru CuriousStuff):

Adica daca fac Stiinte Sociale si vreau dupa la Facultatea de Informatica, am pus intrebarea asta, o sa imi fie greu cu matematica?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dumbi):

O sa-ti fie mai greu decat celor care au facut multa matematica in liceu. Dar daca inveti poti sa recuperezi toti 4 anii de liceu in jumatate de an de facultate.

| Dumbi explică (pentru CuriousStuff):

Sunt doi ani de mate pe care trebuie sa ii recuperez, m-am gandit sa ma duc totusi la mate-info primul semestru, apoi daca nu fac fata o sa ma duc la profil uman… si daca o sa termin profil uman, o sa incerc sa fac meditatii sa recuperez orele de mate(clasa a11/12-a). Oricum mersi mult!