| Alexandru9971 a întrebat:

Salut, ce profil trebuie urmat pentru a deveni programator cnc? pot face orice profil sau imi trebuie un anumit profil? tot ce stiu e ca trebuie sa urmez o facultate de ''inginerie mecanica''.
a doua intrebare ar fi: cam care ar fi salariul acestui job? stiu ca la inceput e minim-ul pe economie undeva intre 2000-3000 de lei, dar pe parcurs la cat poate ajunge?
sau aveti alte idei de astfel de joburi cu studii superioare si sa fie platite bine(dar tot pe acest domeniu, nu avocatura si mai stiu eu ce)? multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Cherciumihai a răspuns:

Salut! Pentru a deveni programator CNC, este recomandat să urmezi o facultate de inginerie mecanică sau un profil similar. Aceasta îți va oferi cunoștințele și abilitățile necesare pentru a lucra în acest domeniu. În ceea ce privește salariul, în general, la început poți avea un salariu la nivelul salariului minim pe economie, dar pe măsură ce acumulezi experiență și îți dezvolți abilitățile, salariul poate crește semnificativ. Depinde de companie, experiență și nivelul de expertiză. Există și alte joburi în domeniul ingineriei mecanice care pot fi bine plătite, cum ar fi inginer de proiectare sau inginer de producție. Sper că te-a ajutat răspunsul meu! peace sign