| MrMouse44 a întrebat:

Salut cine poate sa imi spuna cum se explica cratima, punctele se suspensie si virgula?
Cum se explica o figura de stil?
Cum se face semnificatia textului?
Si Mijloacele interne de imbogatire a vocabularului?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey, poti incerca sa iti faci cont pe Brainly- este un site, in care ne ajutam unii pe altii la teme, nedumeriri legate de materii sau de alte lucruri care fac parte din tot ce cuprinde,, scoala". acolo iti poti pune intrebarea si iti vei gasi raspunsul mai usor. Sper ca te-am ajutat!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Salut! Voi incerca sa-ti raspund punctual la fiecare intrebare.
1. CRATIMA uneste doua cuvinte distincte si cu ceva cunostinte de gramatica - parti de vorbire - ar fi si mai usor sa identifici ce se intampla acolo: verb+pronume (ex: spune-le, cautandu-l), pronume reflexiv+verb auxiliar (s-au [intalnit], s-a [intamplat]). In orice caz, sunt foarte multe combinatii si solutia ar fi sa stapanesti foarte bine categoriile gramaticale, adica substantiv, adjectiv, verb, pronume etc. O simpla explicatie nu te poate edifica suficient.
2. VIRGULA se foloseste cel mai adesea in enumerare (ex: Dau bacul la romana, matematica, informatica, astromomie si sport.) Se pune intotdeauna virgula inainte de DAR, IAR, DECI. Daca vei face fraze scurte, vei putea evita pe cat posibil necesitatea de folosire a virgulei. In plus, in fraze scurte, poti fi mai clar. Asta nu e informatia completa despre virgula, ci doar cateva ponturi.
3. PUNCTELE DE SUSPENSIE se folosesc atunci cand o idee nu e dusa la capat si cititorul are libertatea de a-si imagina el finalul. Deci e liber sa interpreteze.
4. O figura de stil are rolul de a zugravi cat mai expresiv o imagine. Toate figurile de stil functioneaza ca o comparatie, pentru a imbogati imaginea. Ia-le definitiile pe rand si incearca sa le intelegi pe cont propriu! Cauta exemple in textele pe care le stusiezi.
5. Semnificatia titlului e in legatura cu continutul textului. E o poveste ce se poate spune cu exemplu concret.
7. http://mirelaprofaderomana.blogspot.ro/......ce-de.html