| MILaurentiu999 a întrebat:

Cu ce te ocupi dupa ce termini Academia Fortelor Aeriene?
Stiu ca iesi ofiter dar vreau putin mai multe informati.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citesti pe primul tabel si vezi specializarile: http://www.afahc.ro/ro/programe_studii/licenta.html
Cei de la apararea AA (antiaeriana) sunt comandanti plutoane, baterii, divizioane si mari unitati de antiaeriana. Ei se ocupa de paza si apararea antiaeriana a obiectivelor militare.
Pilotii cred ca nu este nevoie sa-ti explic. Piloteaza avionul si gata.
Cei de la nenaviganti se ocupa de reparatii, aprovizionare si transport, precum si de coordonarea acestor activitati.
Radiolocatorii sunt cercetasii fortelor aeriene. Descopera si raporteaza eventualele tinte aeriene si dau coordonatele precise pieselor AA dar si avioanelor de vanatoare.
Meteorologia asigura cunoasterea conditiilor meteo in diferite zone.
Controlorul de trafic asigura aterizarea si decolarea avioanelor in zona eroportului, portavioanelor, etc.