| MILaurentiu999 a întrebat:

vreau sa stiu care sunt probele sportive la Academia Fortelor Terestre si Aeriene.

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!
Ai de dat un traseu aplicativ și 2000 de metri alergare (nu se ia după sex, pentru toți e la fel, 1000 metri mi se pare că dau cei ce vor sa intre la liceul militar, nu la Academie).
Proba pentru toate Academiile este la fel. Ce sa-ti zic? Nu te pregătești, nu iei, e foarte simplu. Nu merge cu rugat frumos, cu plâns, cu nimic. Trebuie să respecți regulile, să te încadrezi în bareme și e ok.
Înainte de proba fizică dai un test de inteligență și unul de personalitate pe care dacă nu le treci, nu intri la proba sportivă. Te mai poți informa de aici:
http://cadeti-academiadepolitie.ro/redirect/
Succes!