| ionika17 a întrebat:

Salut.Cum e sa lucrezi casier intr-o covrigarie, a lucrat cineva?

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Palpitant

| AdrianaLacan a răspuns:

Pai, probabil nu vei avea POS pentru plati, deci v-a trebui sa fii foarte atent cu banii cash. si vei mirosi a covrigi cand iesi de acolo happy Sau ce anume te intereseaza? Daca te descurci sa impachetezi covrigii? happy

| ionika17 explică (pentru AdrianaLacan):

A spus că are casa de marcat ( nu am mai lucrat la casa, da a spus că o să învăț), și mi-a spus că în jur de 2000 e salariu.Dar întrebarea este:are de unde sa dea 2000.Sa se faca atatia banii intr-o covrigarie sa poata platii salariații cu suma aceea?! Adica mie teama ca poate nu o sa primesc salariu dupa toata luna muncita!

| AdrianaLacan a răspuns (pentru ionika17):

2000 brut sau net? net=cu ce ramai in mana, dupa ce se achita taxele si impozitele, CAS etc. pai gandeste-te asa, ai ~20 zile lucrate intr-o luna, deci cam 100 lei ar trebui sa faci pe zi, minim, sa i se merite efortul. 1 covrig banuiesc ca e intre 1 si 4 lei, depinde de sortiment. pui o medie de 2 lei/covrig. ~50 de covrigi ar trebui sa vinzi pe zi. minim. lucru care se intampla, nu? de obicei covrigariile sunt deschise in zone cu trafic happy

| AdrianaLacan a răspuns (pentru AdrianaLacan):

Incearca o luna, si daca nu iti place, renunti, nu te pote tine nimeni cu forta. +faci experienta pe casa, o sa-ti fie mai usor sa te angajazi intr-un magazin mai mare sau supermarket apoi happy si de ce nu, daca ai studii superioare finalizate sau in curs de finalizare, in front office la banci sau institutii happy

| AdrianaLacan a răspuns (pentru AdrianaLacan):

Eu am inceput prin a merge sezonier in Germania la cules de capsuni, apoi la kfc ca bucatar(nu am vrut pe casa pentru ca imi era rusine sa nu ma vada cineva), apoi la o tipografie si acum sunt in banca, programator. nu am studiile finalizate, pentru ca in timpul facultatii am fost nevoita sa ma intretin, nu le puteam cere parintilor. Dar uite ca viata te invata sa faci de toate si daca muncesti, in orice domeniu, poti ajunge sus, depinde de fiecare unde doreste sa ajunga. happy Multa bafta si curaj! Sora mea a schimbat peste 10 joburi in 2 ani, a zis ca pana nu-i place ce face o sa tot caute happy Suntem din Cluj happy

| ionika17 explică (pentru AdrianaLacan):

Mi-a spus net 2000

| AdrianaLacan a răspuns (pentru ionika17):

Http://www.calculator-salarii.ro/2000-net-calcul-salariu-brut/
Inseamna ca atunci cand vei semna contractul de angajare, ar trebui sa vezi pe el minim 3400 lei brut. sa nu mergi la munca pana nu semnezi contractul, adica, sa fii convins ca ti se da atat :) Spor!

| Liviu a răspuns (pentru AdrianaLacan):

No, vorbim de cluj, deci ..normal ca poate schimba si 100 de locuri laughing e bine ca ai unde alege.In orasele mici e jale, te fte patronu pe minim pe economie, si vrea sa vi zambind la munca.Deci nu te muta din cluj laughing, iti spun asta, ca traiesc intr-un orasel mic din teleorman, une patroni sunt mici zei, care fac abuzuri aiurea. Oameni nu au ce sa faca, cine ii asculta? Itm-u? manjiti, nu tine ascunsa identitatea, si te trezesti dat afara de la munca ca mno "Sa restructurat postu" laughing

| AdrianaLacan a răspuns (pentru Liviu):

Imi pare rau, credeam ca in orasele mai mici daca se si cunosc oamenii intre ei e mai ok. Te-ai gandit la o relocare? happy Eu sunt din Turda de loc, sotul meu din Braila, si dupa ce am prins post pe perioada nedeterminata ne-am luat fiecare, inainte de casatorie cate un apartament langa cluj, Floresti, comuna cu cei mai multi locuitori, si ratele sunt rezonabile, mai mici decat chiriile. plus ca un ap l-am dat in chirie. Trebuie si putin curaj si tupeu happy poate v-am dat idei, nu e usor, doar trebuie sa faci niste calcule inainte. Si noi am pornit de la 1500 lei salar cand ne-am luat apartamentele, si ne-am descurcat. happy