| BoneShiver a întrebat:

Cunosc o fata care a facut videochat timp de 2 ani (pe un server extern, dar in Romania). Veniturile castigate din asta nu au fost declarate si implicit, nu a platit nicio taxa la stat.

Din pacate, exista cineva care santajeaza aceasta persoana, cu privire la faptul ca va anunta la politie acest lucru.

Intrebarea mea este: Este acest santaj fondat? Fata despre care vorbesc, poate primi amenzi pentru veniturile nedeclarate? Exista vreun risc cu privire la o posibila cercetare din partea politiei? (in urma careia sa se afle de acesti 2 ani de videochat?)

Astept raspunsuri. Stima.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

1 eu nu m-as incurca cu o asemenea persoana, asta pentru ca tu esti o persona grijulie cu ea se pare si inseamna ca va leaga ceva poate afectiune sau ceva mai complex, cine face videochat este precum cele care fac ****ai pe bani, nu este nicio diferenta moral sau ca si caracter, te asigur de asta! Deci eu din start refuz sa port conversatii cu taraturi de genul asta, cine face asa ceva sau zice ca a facut de nevoie (chipurile baga scuza aia, la fel ca prostituatele care baga scuza ca au copil de intretinut!) nu este ca si cum ar fi dat cu matura pe strada in trecut, este cineva fara caracter si cu apucaturi de rabla.
2. nu prea vad cum cineva poate trage la raspundere asa ceva, fie ca a platit sau nu bani la stat!
Mare atentie ce persoane protejati si cu cine va incurcati. Valabil pentru noi toti!

| Bizon95 a răspuns:

SINCER, l-as inregistra pe ala (mergi la un avocat sa iti spuna cum sa il inregistrezi si sa fie valid LEGAL)
dupa care l-as santaja pe el, sa se duca la dracu' ca altfel TU te duci la politie

daca nedeclararea veniturilor care nu pot fi dovdedite el poate sa spere ca primesti o amenda in cel mai rau caz

santajul este caz penal si se pedepseste cu inchisoarea, mai ales ca ai dovezi!

| Yurisa a răspuns:

Depinde daca te paraste ala si cum considera instanta activitatea de videocat respectiva.
Videochatul nu e tocmai in afara legii, statul roman nu a pronuntat o decizie ferma in acest sens. Articolul 15 din codul muncii zice asa: "Este interzisă, sub sancţiunea nulităţii absolute, încheierea unui contract individual de muncă în scopul prestării unei munci sau a unei activităţi ilicite ori imorale." Daca statul roman va lua vreodata decizia ca videochatul sa se incadreze aici, ai belit-o (hihi u get it). Dar pana la urma ce moralitatea?
Nu stiu cum sunt interpretate legiile astea pe la noi ca nu sunt jurist, dar asa iti trebuie daca iti e lene sa mergi la munca laughing

| Yurisa a răspuns (pentru Yurisa):

ART. 60 - Scutiri
Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere;
a^1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

(modificare introdusă de ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 18 din 15 martie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 260 din 23 martie 2018)

b) salarii şi asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3);
c) pensii;
d) activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
2. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii şi asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), ca urmare a desfăşurării activităţii de creare de programe pentru calculator, în condiţiile stabilite prin ordin comun al ministrului comunicaţiilor şi societăţii informaţionale, al ministrului muncii şi justiţiei sociale, al ministrului educaţiei naţionale şi al ministrului finanţelor publice;
Te incadrezi la vreo scutire pentru impozitul pe venit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoana care denunță trebuie să aibă dovezi solide pentru a proba acuzațiile. Nu te ia nimeni de pe stradă numai așa, că a mers unul l-a politie și a dat un pont. Dacă nu are dovezi solide și totuși face sesizare, iar politia în timpul cercetărilor nu ajunge la nici un rezultat, atunci cel care a făcut sesizarea se poate trezi chiar el însuși cu amendă penală pentru inducerea în eroare.

| Raducons a răspuns:

Daca dovezi, nu poate sa faca nimeni nimic.Santajul este pedepsit prin lege.A facut videochat dar nu se stie cati bani a castigat, Nu exista niciun risc mai pe scurt

| brokxy a răspuns:

Video chat e legal din cate stiu in Romania. Si daca nu exista video-uri sa dovedeasca sau acte deschide gura degeaba

| christine99 a răspuns:

Ce dovezi poate sa aiba? Daca a platit doar in cash pe unde a fost, deci sa nu fie inregistrate tranzactii de sume mari pe la vreo banca si nu are un trai extravagant gen mercedes nou, vila etc. atunci e si mai complicat. Ar putea primi o amenda maxim.

| simpluone a răspuns:

In primul rand este santaj. De aceea nu se va duce. In alta ordine de idei nu prea are cum sa dovedeasca veniturile exacte decat daca aduce un desfasurator bancar unde firma de videochat isi are contul. Ma indoiesc ca e in Romania. Singurul lucru palpabil este un eventual contract intre firma de videochat si ea insa asta trebuie deja declarat de catre firma respectiva la ITM parca si nu este obligatia ei. Deci sa nu mai dea curs tuturor idiotilor care pot obtine ceva numai prin santaj!