| Reqizent a întrebat:

Salut! Daca am terminat un liceu cu program sportiv - dupa bacalaureat - pot sa ma inscriu la o facultate de drept?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent de profilul liceului absolvit poti candida la orice facultate, inclusiv in situatia ta, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere, abia apoi te poti inscrie.
Sigur ca, pentru a fi mai usor la admiterea la drept, ar fi bine sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale, dar nu conteaza foarte mult.

1 răspuns:
| stefiiii3 a răspuns:

Poti da la ceea ce iti doresti, nu trebuie sa continui studiile din acelasi domeniu.
La un moment dat se discuta sa faci asta, o prostie. Daca in patru ani ti-ai dat seama ca vrei sa faci altceva cu viata ta, te duci unde iti doresti, nu stai sa te mai chinui inca niste ani pentru nimic.