| Mikis32 a întrebat:

Am terminat clasa a IX-a din Moldova.Acum vrea să mă înscriu la lps(Liceu cu program Sportiv) Iași,însă nimeni nu raspunda.Mă poate ajuta cineva cu vreun numar?
P.s Numarul care e aratat pe google nu merge, nu raspunde nimeni!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

NU te mai poti inscrie la studii in Romania!---ultimul termen pentru depunerea dosarelor candidatilor din R. Moldova a fost 17 iulie ora 16! Conform "Metodologiei de școlarizare a românilor de pretutindeni în învăţământul preuniversitar de stat din România", absolventii din R. Moldova a clasei a IX-a care dețin un certificat de absolvire a gimnaziului si care doresc sa-si continue studiile in Romania in clasa a X-a trebuie sa depuna un dosar (personal sau prin posta) la INSPECTORATUL SCOLAR IASI (la
adresa: Strada Nicolae Bălcescu 26, Iași 700117) IN PERIOADA 10 iulie-17 iulie 2018.
Asadar, te-ai trezit prea tarziu! Nici numarul de telefon de la LPS -Iasi nu iti poate fi de folos cu atat mai mult cu cat numai Ministerul Educatiei Nationale din Romania este autoritatea care decide admiterea romanilor de pretutindeni!

p.s Daca vrei cu tot dinadinsul numarul de telefon de la LPS -Iasi acesta poate fi gasit pe website-ul respectivei scoli, in sectiunea "contact":http://www.lpsiasi.ro/index.php/contact

| Mikis32 explică (pentru alessia5158):

Ințelegi ca sun in fiecare zi, inca de cand a inceput luna iulie.De ce nimeni nu raspunde?

| alessia5158 a răspuns (pentru Mikis32):

Nu cunosc motivul dar banuiesc ca, incepand cu luna mai pana in septembrie liceele sunt foarte aglomerate cu examenele (admitere in liceu+examen de bacalaureat). Oricum, de la liceu nu ai fi primit indrumarile/informatiile necesare tie!
Informatiile necesare romanilor de pretutindeni care doresc sa studieze in Romania pot fi gasite, intotdeauna, pe website-ul Ministerului : https://www.edu.ro/romanii-de-pretutindeni