| bogdithereal a întrebat:

Dacă aș vrea da dau la aviatie am nevoie de un certificat medial clasa 1. Acest certificat se obtine la INMAS. Intrebarea mea este: Pot trece de probele de la INMAS daca am o forma usoară de discromație? Pot sa deosebesc culorile între ele si pot vedea 80% din numerele din testele ishihara? Multumesc!

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa devii aviator (la aviatie sunt si oameni care lucreaza la sol) trebuie sa treci examenul medical special. Cat este de greu, trage concluzia: intr-un an au reusit la examenul medical specific doar in jur de 10% din elevii liceelor militare care au fost supusi inainte unui examen specific admiterii in Academia militara.

| Iote a răspuns:

NU. Pentru aviatie trebuie sa fii perfect sanatos. Chiar fara risc de a avea ceva in viitor. De ce crezi ca se fac verificari medicale periodice (destul de des, la 6 luni din cate stiu eu)?

| Digikey a răspuns:

Seful politiei s-a pensionat de boala la 42 de ani, eu cred ca se poate sa fentezi vizita medicala.
Daca vreodata o sa vezi vreun ozn cu luminite turcoaz treci pe langa el ca si cand nu s-a intamplat nimic.

| Iote a răspuns (pentru Digikey):

Sau poate a fentat altceva, doar pentru a se pensiona "de boala" ca sa scape de alte probleme.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Digikey):

Compari tu consecintele unei boli inexistente pentru care s-a primit certificat medical cu cele ale unei admiteri cu o boala in aviatie? Sa stii ca si la pensia de boala este comisie si se cer examene medicale multiple. Crezi ca daca are 42 de ani nu poate avea o boala incompatibila cu munca de politist? Si in plus, aceste pensii sunt revizuibile in fiecare an, timp de 3 ani.

| Digikey a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Las-o balta ca n-ai inteles nimic.
Raspunde la intrebare daca stii, daca nu stai in banca ta.