| Kidnapper a întrebat:

Salut,daca fac un liceu economic, pot sa ma duc la o facultate de informatica? O sa imi fie greu? Ar fi mai bine sa fac meditatii la informatica si sa ma transfer in primul semestru? (sunt clasa 8a)

3 răspunsuri:
| MedionTcO a răspuns:

Pai diferenta de profile este doar numarul de ore. La un profil cu mai putine ore, se face mai mult sinteza. La unul cu mai multe poti discuta mai detaliat. Daca vrei sa dai la facultatea de informatica recomand mate-info, de preferat informatica intensiv.

| EugenEB a răspuns:

Nici un liceu nu are treaba cu facultatea, la facultate faci alte lucuri ce tin strict de meseria pe care o vrei.
Diferenta este ca cineva de la tehnologic, economic, mate-info, stiintele naturii etc, o sa ii fie mult mai usor la o facultate ce tine de tehnic gen inginerie, informatica, etc. fata de cineva care este la uman unde se face doar romana si istorie.
O sa iti fie cat de cat accesibil parerea mea, dar clar nu umanist (filologie, stiinte sociale), pedagogic si sportiv, aici este diferenta ca de la pamant la luna.
La economic, tehnologic si real se mai pupa una cu alta, profilele celelalte nu au nici o treaba, desi poti da la facultatea aceea dar o sa iti fie mai greu.