| Anonim796 a întrebat:

Salut, dau admitere la academie m-am apucat de pregătire din Septembrie 2019, dar din mai 2020 m-am pus serios pe treaba, din mai pana in Septembrie învățam zi de zi cu pauza o zi pe săptămâna, iar din Septembrie pana acum când va scriu am invatat zi de zi fără nicio pauza, admiterile din anii trecuti le fac la istorie și romana 28+ iar engleza de la 25, 26+, și simt ca am obosit, vreau sa învăț și pentru bac și pentru proba fizica, îmi puteți da un program prin care sa rămân consecvent și pentru academie (cu tot cu proba fizica) și sa învăț și pentru bac, tin sa mentionez ca pentru bac am de invatat doar operele la romana, in rest ma descurc, dau funda

3 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Păi trebuie să procedezi așa:
1. La limba română fă-ți un program în care să înveți și pentru bac (opere) și pentru admitere (gramatica limbii române, acea gramatică pe care ai învățat-o în clasele V-VIII).
2. La istorie, pentru concursul de admitere se dă din programa pentru bacalaureat. Deci, învață foarte bine toate lecțiile din programă, fără să pierzi niciuna!
3. La limba engleză trebuie să înveți: substantivul, articolul, adjectivul, verbul (în special, trebuie să știi foarte bine timpurile verbale), adverbul, conjuncția, interjecția, sintaxă (propoziții)
4. Efectuează teste. Îți recomand niște culegeri foarte bune:
- limba română: https://www.libris.ro/......17464.html Chiar poți vedea interiorul cărții, dacă apeși pe „Răsfoiește".
- istorie: https://www.libris.ro/......81907.html
- limba engleză: https://www.libris.ro/......81907.html

Cât despre proba fizică, bănuiesc că știi despre ce e vorba. Să vedem următorul program:
Înveți 2 ore la limba română pentru bac + 1 oră de teste pentru admitere
La istorie, fă niște teste de antrenament pentru bac + 1 test/zi pentru admitere
La engleză fă doar ceea ce este în acea carte pe care ți-am recomandat-o. Fă ca și cum ai avea două ore din fiecare materie: 1 oră pentru bac + 1 oră pentru admitere și proba fizică. Sper că te-am ajutat! Baftă la examene și admitere!

| danidni a răspuns:

Salut! Ai facut meditatii pentru academie sau ai învățat de pe culegeri? Crezi ca eu daca m-am apucat de pregatire pentru academie in septembrie si fac meditație la toate cele 3 materii am șanse sa fiu admis anul acesta? Mulțumesc anticipat

| Anonim796 explică (pentru danidni):

Salut, da, Paula Darau istorie, mai am un xerox destul de bun dar nu i am numele și Dondorici, la romana strict ce mi da profesoara plus o carte de grile la engleza la fel, mult succes