| Fdstra a întrebat:

happy
...deci,cam toata lumea sustine ca nu conteaza pentru facultate profilul de liceu pe care il urmezihee heeNu cred ca e 100% adevarat! Altfel n-ar fi o diferenta atat de mare intre profile, plus ca unele sunt mai sus in ochii profesorilor decat altele...La ce ajuta sa urmezi un profil bun atata timp cat la facultate nu se tine seama de asta?thinkingthinkingthinkingbig grin

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca profilul din liceu unul e real clar se face mai multa mate, info, chimie, fizica, pe cand la uman mai multa literatura, limbi straine, geografie istorie etc... daca tu esti la uman si vrei sa dai la o facultate de informatica, acum depinde de pregatirea ta pe care o ai, poate sa fie una mai slaba decat a unui care e la real. In cazul fostilor colegi de liceu din clasa mea (profil uman) au optat pentru jurnalism, limbi straine si arte, cei de la real la facultatea de arhitectura, design, drept. Oricum, sa zicem ca urmezi profilul de uman si poti sa fi buna la mate-info si sa fi printre primii 3 din lista la facultate, pana la urma nu conteaza profilul urmat. Fie ca esti la real sau uman poti sa alegi ce facultate pe placul tau, dar gandeste-te ca sa ai o meserie de viitor, daca te iei in mare parte ce ai terminat in liceu, apa de ploaie faci in viata, sansele sunt minime.

| PetreConstanta a răspuns:

Axeaza-te pe ce vrei sa faci in viata Lasa-le incolo de profile Alege profilul dupa meseria care-ti place si pe care vrei sa o practici in viitor Asta conteaza

| Nymphetamine a răspuns:

Cine ti-a zis ca nu conteaza profilul pentru facultate?straight face
Conteaza, si inca foarte mult.Caci cu umanu nu faci mare lucru.Doar psihologia,dreptul, litere, limbi straine. Pe cand cu realu faci ce facultate vrei;]

| Fdstra explică:

O,si pe langa asta, un elev de la un profil mai slab ar putea intra la facultate inaintea unuia care a facut un profil mai bun doar pentru ca are medie mai mare!

| AddictedToMDMA a răspuns:

Iti dau un exemplu cum e la mine-n oras : Cu cea mai mare medie intri la mate-info. Daca tu esti la mate-info, profesorii au pretentia ca sa inveti mai mult. Daca inveti mai mult la toate materiile, poti sa dai mai departe la orice facultate vrei. De la mate-info te duci cu usurinta si la Cibernetica si la Drept ( exemple ). La filologie, din a10-a nu mai faci matematica, chimie, fizica, biologie... de la filologie o sa-ti fie mai greu sa dai la cibernetica sau la o facultate care se bazeaza pe materiile precizate mai sus. Daca vrei sa dai la medicina, cel mai bun profil este biologie-chimie. Fiecare profil are rolul lui, ti-as recomanda mate-info, indiferent de ce vrei sa ajungi.