| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Trec clasa a 8a si stiu ca mai am destul de mult timp sa ma gandesc la liceu, insa as vrea sa imi fac o idee de pe acum. Despre liceu nu vreau sa spun, pentru ca stiu sigur care sunt primele optiuni. As vrea sa ma ajutati in privinta unor profile. La inceput ma gandeam sa dau la un profil uman, specializare: stiinte sociale. Imi plac istoria si romana, si cred ca as fi avut succes acolo. Insa, intr-o zi cand am mers la pregatire ( la matematica, dirigintele nostru este profesorul de matematica ) s-a adus in discutie subiectul profile de liceu. O fata zice bio-chimie, iar cealalta stiinte sociale. El zice "foarte bine, iar tu?". Eu ii spun "cred ca tot stiinte sociale". Ma intreaba la ce facultate vreau sa dau, eu ii zic ca drept, iar el incepe :" Daca mergi la un profil real, ai mai multe porti deschise, decat daca mergi la un profil uman. Desi daca tu zici ca nu iti place matematica si alte lucruri de felul acesta, notele zic exact contrariul. Pentru tine, un profil mate-info ar fi destul de bun. Chiar daca vrei sa intri la drept, profilul real nu te opreste cu ceva. El te ajuta in aceasta facultate si te asigur ca ar fi mult mai bine daca ai alege un profil de mate-info, un profil real, decat daca ai alege stiintele sociale". Asta m-a pus pe ganduri. Ei bine, m-am razgandit. M-am uitat acum cateva zile la repartizarile elevilor la liceu din anul 2009. Am vazut ca exista profilul real "Matematica-Informatica, Limba romana". M-ar interesa destul de mult acest profil, deoarece imi place romana, si ceea ce dirigintele mi-a zis, m-a facut sa imi schimb parerea fata de profilul de la lice. Tinand cont ca istoria, geografia, romana, informatica, franceza ( nici chiar sa ajung la intensiv franceza) sunt materiile care imi plac. Iar fizica, chimia, matematica, in ciuda faptului ca nu imi palc asa de mult ca si celelalte, ma descurc destul de bine. La unele dintre cele 3 chair foarte bine. Engleza nu prea imi place dar ma descurc si la ea. Singura materie importanta si pe care nu o plac este biologia. Avand in vedere ce am spus in ultimele fraze as vrea sa imi spuneti ce profil mi s-ar potrivi. Si acum daca as alege un profil de mate-info limba romana, stiti cumva ce materii studiezi acolo si la ce dai teza?

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri. La revedere!

7 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Buna! Am citit tot ce ai scris mai sus si eu te-as sfatui sa te duci unde iti place fara a tine cont de ce spun altii.In viata e important sa faci ceea ce iti place nu-i ceea ce vor parintii sau alte persoane. Daca tie iti place mai mult romana si istoria mai bine te-ai duce la stiinte sociale, dar daca iti place matematica desi nu cred poti sa te duci la mate-info. Cel mai bine e sa mergi pe stiinte sociale deoarece apoi poti da la orice facultate vrei si orice profil.Materiile la stiinte sociale sunt:Romana, Istorie, Geografie, Engleza, Franceza, Economie, Logica, Mate etc si dai teza la rom, geo/istorie, engleza/franceza si in a 9 a:logica 10:economie 11:psihologie 12:filozofie.La mate-info materiile sunt:mate, info, engleza, franceza, romana etc. Teze dai la, mate, info, engleza/franceza...Succes.fundita?

| rominax a răspuns:

Se refera la mate informatica cu predare in limba romana rolling on the floor
nu la ce te gandeai tu happy.

| Lalysuka a răspuns:

Pai am citit ce ai scris si sa stii ca si eu stau pe ganduri.Sunt in clasa a 7a si la fel ca tine am note bune la mate dar ma inclin spre romana franceza geografie istorie, datr nici cu matu si chimia nu am ceva dar pur si simplu nu ma atrage. Tu trebuie sa faci ce iti doresti tu cu adevarat si trebuie sa te gandesti si cat de greu iti va fi la profilele reale. Nu baga in seama tot ce spun ceilalti, bine orice parere este bine venita dar doar informativ. Nu trebuie sa faci ce iti spune mama sau tata sau altcineva ci ce iti spune inima si creierul bineintes happy. Eu una merg pe profil uman, este mai simplu si ai la fel de multe porti deschise, Si sa stii ca poti sa faci orice liceu si orice facultate, in zilele de azi conteaza ce ai in cap nu ce diplome ai in dosar. SUCCES:*

| happy_7964 a răspuns:

De la mate-info poti merge mai departe la orice facultate. In schimb daca alegi profil uman pierzi foarte multe la matematica, fizica, chimie, info, etc. si o sa iti fie foarte greu sa le recuperezi daca dai la o facultate pe profil real.
Daca profesorul tau spune ca te descurci si ca ti s-ar potrivi foarte bine profilul pai atunci du-te la real. Daca nu vrei la mate-info macar du-te la stiinte ale naturii. E cu siguranta mai frumos la stiinte ale naturii si probabil si mai usor. De obicei profesorii sunt mai bune pregatiti la real si la fel si elevii. De obicei la uman se duc cei care ori nu se pricep la matematica, ori cei care vor ceva mai usor si note mai mari.
Ideea e ca nu stii acum cu siguranta ce se va cere pe piata muncii si ce vei vrea sa faci peste 10 ani, cand vei termina facultatea. Ai sa vezi ca te mai razgandesti cu privire la profesie si atunci o sa ai atatea optiuni in functie de profil.
Si eu am fost in aceeasi dilema. Trebuia sa aleg dintre filologie, care imi placea si la care m-as fi descurcat foarte bine, si mate-info, care nu imi placea si la care ma descurcam destul de bine. Am ales pana la urma mate-info si iti sugerez sa faci si tu acelasi lucru. Daca inveti logic lectiile si esti atenta la toate detaliile nu cred ca va fi asa greu.
Succes la examene!happy

| Iubesc Limonada a răspuns:

Eu merg pe uman.Este mult mai convenabil si ai mai multe optiuni mai departehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic mate-info. nu e chiar moarte pura si daca te mai si descurci iti va fi usor. si eu am fost in aceeasi situatie si am rezistat un an si ma bucur foarte mult ca am facut alegerea pe care am facut-o. o sa vezi cum gandesc profii la liceu: mate -info si bio-chimie eventual cei mai buni restul' umplutura...

| beibiii a răspuns:

E adevarat ce a spus dirigintele tau, faptul ca daca vei merge la un profil real, ai mai multe porti deschise... dar eu te sfatuiesc sa mergi unde iti place si unde sti ca te descurci.la mate-info se studiaza cel mai mult matematica, informatica, fizica, chimia. teza dai din mate, informatica si 2 la alegere dintre fizica, chimie sau bio.eu merg pe uman, pentru ca nu imi place deloc matematica, fizica... :d mai ai timp sa te gandesti, succes in continuare! :*