| StormYyyY a întrebat:

Salut, dupa terminarea liceului as vrea sa lucrez in S.I.A.S. sau S.A.S., stiu sigur ca asta vreau sa fac in viata si ma documentez de ceva timp, ideea e ca din cate am inteles eu ca sa poti ajunge acolo trebuie sa fii politist 3 sau 5 ani;
Intrebarile mele sunt :
1) E adevarat ca trebuie sa faci 3-5 ani in politie?
2) Conteaza daca faci la rutiera, locala etc?
3) In ce constau probele de la s.i.a.s./s-a.s?

3 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, trebuie sa ai "vechime" in strada.
Localii sunt gardieni publici, poliția e poliție, poliția locală - niste impostori care vânează pătrunjel prin piata. Dar mi se pare ca pentru sias ai nevoie de academie si chiar si pentru sas, nu stiu sigur. Adică doar ofițeri. Citisem pe un forum acum cativa ani, ca SIAS-ul are propriile reguli de recrutare printre care se numără: minim 1m80, 80kg. Nu stiu daca e real. Oricum ambele reprezintă elită poliției, deci nu intra oricine. Pe lângă fizic trebuie sa ai un psihic imbatabil. Dacă nu vei fi trimis înapoi de unde ai venit. Sau daca conducerea instituției consideră că ai aptitudinile necesare pentru echipa lor vei fi contactat chiar de ei. Probele pe lângă cele clasice vei avea si tras cu arma, tractiuni, flotari. Găsești informatii pe site-ul poliției.

| StormYyyY explică (pentru BuLaNNNeL):

Asta cu criteriile proprii stiam, dar nu am citit undeva sa se precizeze inaltimea si greutatea, presupun ca pentru inaltime este valabil criteriul de la politie si pentru kg nu stiu daca este, cred ca de asta au probe sportive.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru StormYyyY):

Criteriul de înălțime pentru MAI a fost eliminat, dar asa citisem eu personal pentru intrarea în sias. Acum nu stiu daca e real. Poti intreba pe cineva care lucreaza, Godina e subofițer si tot s-a dus la mascați, dar nu stiu ce trupă. Probabil DPIR. Il poti întreba pe el, n-ai nimic de pierdut.