| StemateAdi a întrebat:

Salut, am 16 și sunt clasa a 11-a și vreau să ajung in S.A.S.. Eu am auzit că după ce termin academia de politie sau de agenți pot da o cerere pentru a intra la S.A.S. dupa voi da niste probe din care daca mă voi descurca voi putea fi admis. Acum vin întrebările
Care sunt diferențele dintre academia de poliție si școala de agenți? Pe care dintre ele ar trebui sa o urmez? Ce îmi trebuie pentru a intra? Se afla ambele in București? Cat costa?
In ce anume constau probele?
Mi-ar prinde bine și recomandările sau sfaturile voastre. Va rog sa îmi explicați in mod mai detaliat. Va mulțumesc!

1 răspuns:
| Gewww a răspuns:

Salut! Eu am 17 ani și sunt tot a 11-a și am același vis ca și tine. Din ce știu eu, diferența dintre aceste doua scoli este următoarea:
-Academia de politie: se studiază 3 ani, și ieși ofițer de politie.
-Scoala de agenți: se studiază un an și ieși agent.
Diferența dintre cele doua este în primul rand salariul, și sigur mai sunt diferențe dar nu le cunosc îndeajuns de bine asa ca nu comentez.
Nici eu nu ma pricep prea bine, dacă greșesc sa ma corecteze cineva, în fine, lăsând gluma la o parte, îți recomand să te pui pe învățat începând de anul ăsta și sa te axezi în principiu pe materiile tale de bac, pe engleza, pe sport și pe abilitățile de comunicare! Îți doresc succes, și părerea mea este ca este ok și școala de agenți! Succes!