| Armi480 a întrebat:

Dupa terminarea unei școli de poliție (Câmpina sau Cluj) poți fi repartizat in alte arme decât rutiera sau ordine publica?

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Repartizarea se face pe functii, indiferent de compartimente. Se respecta doar incadrarea in functie de gradul profesional al functiei si mi se pare ordinea dupa media de absolvire.

| zilog a răspuns:

După cum spune băiatul asta aici RUTIERA este o ARMĂ asta înseamnă că de fapt demilitarizarea poliției nu a avut loc!

https://ro.wikipedia.org/......%A2n%C4%83

Demilitarizarea poliției
Demilitarizarea poliției a fost cerută încă din 1998 de către unii politicieni[1]. Procesul a avut loc în anul 2002, fiind un lucru necesar pentru integrarea României în Uniunea Europeană[2][3]. În urma acestui proces, profesia de polițist a fost redefinită, ea intrând în nomenclatorul de meserii din România[2].

Poliția Română astăzi
Programul și politicile de reformă ale Ministerului Afacerilor Interne au în vedere alinierea Poliției Române la standardele Uniunii Europene, consolidarea ca instituție civilă în folosul persoanei și comunității locale.

| MusatEcaterinaPapadima a răspuns:

Ai de tras cocosel, baga flotari, fandari, sari pe cauciucuri, arunca cu bila medicinala, alearga in zigzag, sari 3 metri de pe loc, fi vigilent si nu ai voie cu barba, cu inele, cercele, chestii socoteli, nu iti alegi tu pe ce divizie vrei tu sa mergi ca nu hotarasti tu asta, esti repartizat pe criterii de performanta si merit. sa nu te astepti la prea multe de la inceput, respectul se castiga, poate sa se intample peste 10 ani, poate sa nu se intample niciodata. salariul de incadrare e multumitor si iti plateste si chiria.