| Dacian223 a întrebat:

Eu si cu prietena mea vrem sa ne mutam in Germania, si as vrea sa va intreb ce locuri de munca as putea sa gesesc daca eu am 20 de ani am doar bacul luat, iar ea are 19 si la fel are doar bacul luat dar ea a fost la sectia germana si cunoaste bine limba.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti gasi doar locuri de munca fara calificare, cum sunt maturatori, spalatori de vase, femei de serviciu, etc, maximum vanzatori in magazine.

| MihaelaDart a răspuns:

In Germania nu te intreaba nimeni daca ai luat bacalaureatul sau nu, atunci cand te angajezi. Te vor intreba daca esti cunoscator de limba germana, asta se cere.
Locuiesc in Germania, asta ca sa intelegi ceea ce iti spun.
Ca sa vii aici trebuie sa ai pe cineva aici, nu poti inchiria apartament asa cum se face in Romania. Trebuie sa cautati gazda la rude, prieteni daca aveti, daca nu, este foarte greu sa va ajute cineva. De ce va spun asta!? Atunci cand inchiriezi o locuinta, proprietarul iti va cere fluturasii pe cele 3 luni lucrate legal in Germania si contul bancar pentru a putea face contractul la casa, plus alte 2-3 chirii in avans, foarte rari se gasesc proprietari care nu cer una dintre acestea doar contul bancar si prima chirie doar. Chiriile depind de zona Germaniei. Daca alegeti Berlinul sau Bavaria sunt foarte scumpe, o garsoniera de vreo 30-35 mp ajunge la 600-1000 euro fara caldura (cu incalzire se mai adauga inca 100-150 euro in plus). Noi locuim in Lüdenscheid, aproape de Olanda si Belgia, la vreo 2 ore cu masina de mers. Aici locuintele sunt mult mai ieftine. Ele incep de la 150 euro in sus (pretul este fara incalzire). De exemplu, noi avem apartament cu 3 camere, 65 mp la 600 euro cu incalzire, la 2 minute de centru.
Cand veniti in Germania, dupa ce v-ati gasit o gazda, trebuie sa va inregistrati in randul populatiei la primarie, cu aceasta hartie data de ei, se trag la xerox pentru a se da la contul de la banca cand se deschide, la locul de munca dupa ce-ti gasesti, la noua locuinta cand o vei avea, la casa de asigurari AOK sau alta firma de acest gen.
Ca si locuri de munca, prietena ta daca cunoaste limba va puteti ghida din ziar, se gasesc destule, la tine este mai dificil daca nu cunosti germana.
Daca doresti sa te ajut, la mine la firma se cauta angajati, firma respectiva are mereu anuntul in ziar pentru diverse sectoare de lucru. Firma este o curatorie echologica care apartine de spitalul judetean din localitatea unde locuim, Widi Textil se numeste, asta ca sa nu ai vreun dubiu. Este o firma nemteasca, serioasa, care plateste cu 10 euro per ora. Chiar daca se cere limba germana pentru cei care se angajeaza, in cazul ca nu se stie, se cere macar o alta limba, excluzand engleza, ci vor sa fi cunoscator de rusa, greaca, turca sau poloneza. Sunt foarte multi angajati din aceste natii. Eu cand am intrat in aceasta firma nu stiam nici o boaba germana, desi stapanesc foarte bine limba greaca si am fost ajutata ca sa invat de colegii mei greci, intre timp am urmat si cursurile de limba germana de la VHS. In firma mai exista o romanca a fost admisa pentru ca stie germana si 2 moldovence de peste Prut cunoscatoare de germana si rusa. Daca tu esti cunoscator unde dintre limbile straine mentionate mai sus, posibil sa ai sanse de intrat, asta pana cand inveti in timp si germana.
Aveti grija si sa nu aveti incredere in firmele din Romania care iau romani pentru munca din Germania, multi romani au avut mari probleme cand au ajuns pe teritoriul german. Sau cand veti fi deja aici, la fel, mare grija, sunt destui oameni care vor vrea raul, in sensul, munca multa pe bani putini si munca la negru.
Oricum pentru mai multe detalii putem vorbi in privat, sunt multe de scris si le puteti invata cat si de pe grupurile de Facebook cu romanii din Germania. Acolo puteti sa gasiti ceva bun.