| Începătorul988 a întrebat:

Bună ziua. Ce locuri de munca stiti in Germania fara a sti limba Germana, in schimb stiu Engleza la un nivel avansat. (Nu vreau sa plec in Anglia, deoarece este prea departe de casa)

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă știi că nu ai probleme cu inima, sa știi că și vremea din Germania este o problemă. Alea sunt junghiuri intercostale sub san ceea ce cred mulți că inima e o problemă. Cu toate dacă ești aici în Germania și ai asigurarea medicala, mergi la medicul de familie să-ți facă un EKG și un consult mai amănunțit.
P.S după ce vei învăța germana cat de cat la stadiul de conversație îți poți căuta un loc de muncă nu atât de greu.
Succes!

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sansele sunt mici de reusita, chiar daca bunicul tau a plecat in '98 in Germania a prins alte vremuri, acum cer germana, sistemul s-a schimbat cu mult. Daca ai o ruda deja acolo te poate ajuta direct el, nu cred ca isi mai avea rostul intrebarii! Ai o sursa directa in Germania de ati cauta sigur un loc de munca.
Si eu cand am venit Germana ma bazam pe engleza, desi nu am facut mare branza cu ea, neamtul mi-a vorbit la inceput si apoi dupa ce m-a invatat ca sunt locuitor al Germaniei, nici cu patentul nu i-am mai mai scos cuvintele in engleza.
Mi-am gasit intr-o fabrica unde nu se cerea germana atat de mult, ma angajasera ca stiam greaca si cu ea am comunicat, caci erau foarte multi angajati greci, desi sefii mi-au spus din start ca trebuie sa incep cursurile de germana daca voi vrea sa imi faca contract pe mai departe. Din prima zi cum am aterizat in Germania, a doua zi dupa ce mi-am facut Anmeldung la primarie, adica sa te inregistrezi in randul populatiei, cont la banca si inscriere la cursurile de lb germana (cursurile incep tarziu, trebuie sa astepti pana se formeaza clasa/grupul si te anunta acestia cu un plic la locuinta unde stai ori prin telefon).

| Începătorul988 explică (pentru MihaelaDart):

Din pacate nu ma ajuta conditia fizica. Sunt foarte prost facut(foarte slab), si am unele probleme cu inima pe baza de efort in exces.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Începătorul988):

Cred ca ai inteles gresit din ceea ce ti-am spus eu. Un om care e deja in Germania si cu ani in spate are deja formate contacte, relatii in care sa te puna pe fir cu diferite munci. Nu conteaza ca esti slab sau gras, daca vrei sa muncesti in Germania nu mai tii cont de consititutia fizica.
Na' iti dau exemplu, spune-i bunicului tau sa te duca la o leihfirma (e un fel de firma de recrutare pentru Germania) si acestia iti cauta fabrici care sunt disponibile, care cauta angajati. Eu la asta lucrez acum, printr-o leihfirma am intrat si am intrat la o fabrica unde sa asamblez prize. Eu sunt slaba, sunt femeie si am carat cartoane de pana la 25 de kg ceea ce e greu pentru o femeie sa care atat, tu ca barbat, nu poti!? Ti-am zis daca vrei sa muncesti, gasesti ce vrei, daca ti la silueta si te descurajezi ca nu ai putere, atunci stai in Romania.

| Începătorul988 explică (pentru MihaelaDart):

M-a luat cu el in Germania, doar ca nu zic ca este obositor. Fac fata. Doar ca de la prea mult efort ma inteapa inima

| MihaelaDart a răspuns (pentru Începătorul988):

Dacă știi că nu ai probleme cu inima, sa știi că și vremea din Germania este o problemă. Alea sunt junghiuri intercostale sub san ceea ce cred mulți că inima e o problemă. Cu toate dacă ești aici în Germania și ai asigurarea medicala, mergi la medicul de familie să-ți facă un EKG și un consult mai amănunțit.
P.S după ce vei învăța germana cat de cat la stadiul de conversație îți poți căuta un loc de muncă nu atât de greu.
Succes!

| MihaelaDart a răspuns:

Anna mulțumesc pentru blocare, asta da dovadă ce fel de persoana ești, doar așa poți vedea mesajul meu. Te înșeli drăguță mea. După cele 3 luni de muncă am fost angajata legal cu contract de munca, asigurări, chiar daca nu am știut germana deși am fost admisă că eram cunoscătoare de greacă. Am lucrat timp de 3 ani la o curățătorie echologica care ține de spital. Acum o vorbesc după 3 ani jumate bine, o stăpânesc ca să mă pot descurca. Sunt multi români care se duc cu traista in mana așa cum am fost și eu cu soțul meu, am muncit legal de cum am venit, el și-a găsit din prima zi de munca, pentru că el e cunoscător de germană, in Germania a fost născut și școlit. Mulți altii ca noi vin cu trastuta la munca și intră legal, numai vorbi in parabole daca nu știi nimic de asta. Numai prostii vorbesti, ai o gândire de toată jena! Nu te mai sinchisi sa scrii că degeaba, ești o nulitate pe langa subiect și cam cu ce se mănâncă prin Germania. De astfel de români, sincer, mi-e sila sa ii am prin preajmă!

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Da, Ray, se poate și fara germana sa muncești legal, dar Anna deja a întrecut orice limita de bun simt sa jignească in fel și chip pe ăștia care lucram legal din primele zile când poposim in Germania! Asta e daca ea nu a avut norocul să-și găsească din prima, crede că noi care nu știam o boaba nu vom avea noroc! Oricum Are o nesimțire crasă!

| Începătorul988 explică (pentru RAY):

Multumesc

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Dar se poate invata, daca vrei o inveti, nici eu nu mam descurcat cu engleza in Spania deloc, dar dupa ce am stat cateva zile mi am amintit ca cunoasteam limba din telenovele si apoi am folosit limba, in Germania sunt si dialecte, mare grija ca si eu cateodata nu inteleg ce spun uni https://www.youtube.com/watch?v=XaVMY1bDnMM

Curs de limba Germana incepatori (tema+dictionar)- Lectia 1

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| RAY a răspuns (pentru Începătorul988):

Scrie tampeni, astia un milion de sirieni ce deutsche stiau, sa fim seriosi, cati din romanii plecati stiau ceva, poate danke in rest nimic

| Începătorul988 explică (pentru RAY):

Dupa cum am zis, pentru meserua ei, da, are nevoie de Germana. Ca meh, cum vorbesti cu clientu? Prin semne?

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Mie nu mai îmi trebuie germana, o știu deja, pe mine m-au iritat de ceea ce a spus Anna"Blandiana" că aia care vin la munca toți lucrează la negru și alte aberații.

| Începătorul988 explică (pentru MihaelaDart):

Mhm, poate asa a fost ea. Ca nimeni nu ii dadea cartea de munca pentru serviciile prestate.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu ai sanse deloc sa-ti gasesti de munca in Germania, daca nu stii germana. De asta trebuie sa fii constient.
Iar daca nu vrei sa fii departe de casa, atunci cauta-ti de munca si in Romania, ca-s destule joburi disponibile, unde nu-ti trebuie limbi straine, doar dor de munca si seriozitate.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Bunicul meu este din 98 in Germania, fara a stii limba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Ce face, taie frunza la caini acolo?

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Nu. Constructor.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulți români și nu numai vin fără a cunoaște limba germană și tot își găsesc de muncă. Mai greu dar tot au șanse, nu mai dezinformați daca nu știți cum e viața prin Germania. Și eu am fost fără a cunoaște germană și mi-am găsit după 3 luni de muncă direct la o fabrică.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Stiu, am auzit, se poate si fara germana, multe fac prostitutie acolo, ca pentru asta nu se cere sa stii limba locala.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Anna, de fapt dezinformezi omul destul de mult! Cand ti-am zis ca cineva din familia mea munceste acolo, fara a cunoaste limba, chiar deloc, ai tacut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Probabil ca se munceste la negru (ilegal) sau in prostitutie, ca acolo chiar nu-i nevoie de limba germana.
Cum crezi ca este posibils a semnezi un contract de munca legal, in germana, daca tu nu stii nici o boaba de germana si nici sa comunci nu poti?
Deci, cei care muncesc deja in Germania, fara sa stie limba germana, muncesc ilegal!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai lasă urechea după ce spun alții, asta înseamnă că toți care emigrează din Romania sau alte țări, toți ne-am prostitua, cam așa sună și comentariul tău.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Este o diferenta enorma intre a emigra si a merge la munca la negru sau legal.
Emigrand - inseamna ca te muti definitiv intr-o tara straina, cu drepturi total legale de munca.
Pe cand, a merge la munca cu traista in bat, fara pic de cunoastere a limbii tarii in care ai poposit, iti da clar oportunitati ilegale de munca, doar la negru.
Nu am spus ca toti v-ati prostitua, doar ca toti care nu stiti limba tarii respective si sunteti incapabili sa comunicati cu angajatorii sau sa cititi si sa semnati un contract in limba tarii pe acre nu o cunsoasteti, sunteti angajati ilegal, adica la negru.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Violleta2022):

Gresit gândești! Total fals ce spui! Nu se muncește la negru, ci legal cu acte. Exista persoane care ajuta pe alții în traduceri, prieteni etc sau chiar nu știi de așa ceva!? Ai o concepție total aiurea, fără supărare!
Asta înseamnă că eu când am venit în 2015 fără să știu germana m-am dus la puf, nu!? Sau alții după mine, cam toți același drum am avut. Tu ești printre românii aia cu gândire înapoiată, mai informează-te mai mult și apoi vorbește!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Eu am emigrat dupa revolutie si am dubla cetatenie de 20 de ani. Nici nu ma primeau astia, daca nu stiam engleza si nu luam testul de limba.
Deci, ca ai muncit ilegal din 2015 este alta poveste... dar fara sa cunsoti germana, nu-ti da nimeni contract legald e munca, in Germania.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau sa iti zic. Are cintract de munca, 1900€ pe contract, 1500 in mana, dupa ce se platesc asigurarile si toate cele.
+cazare oferita de firma, care surpriza, are angajati romanii.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Începătorul988):

Las-o nu-ți mai bate capul, are alte concepții, nasul i-a ajuns peste umăr. Oricum și eu am auzit destule despre țara care pe dânsa a adoptat-o, la fel ca in Germania este, toți fac mișmașuri și ilegalități acolo chiar daca le știi limba. Așa că cine știe ce "servicii" face doamna Anna pe acolo de atâția ani! Fugind după revoluție, numai legal nu a fugit! Numai mânca rahat Anna, in acea perioada se ieșea foarte greu din țară cu relațiile pe care le aveai tot nu te ajutau, mai lasă aburelile.

| Începătorul988 explică (pentru MihaelaDart):

Nici nu imi bat capul cu ea. Un alt exemplu, un var de al meu munceste ca sofer pe tir(marfuri periculoare), in Austria fara a cunoaste limba.
Dar, ea probabil ca tot practica acea "meserie" prin Germania, de insista ea asa mult cu Germana. Ca doar trebuie sa stii ce vrea clientul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sunt mai multe, se obicei, dacă vrei sa lucrezi in hotel și sa faci curat (Se caută și băieți) Șofer la unele companii de curier, Șofer pe tir sau pe 3.5, in construcții, paznic pentru unele firme străine, însă îți recomand sa mergi i Anglia dacă vrei sa faci ceva mai bun, nu e chiar foarte departe de Germania, din Berlin pana in Londra faci undeva la 11 ore cu mașina, cu avionul mult mai puțin, și nu cred ca merita sa lucrezi munca de jos im Germania, doar pentru 1-2 zile de mers pe drum când te întorci in tara, sau mergi din tara unde lucrezi