| DenisRosuVLP a întrebat:

Salut.Eu sunt la inceputul clasei a 8-a si as vrea sa intru in Cadrul Armatei la sf clasei(am 1.66m,46kg si o stare fizica foarte buna).Ce ma sfatuiti sa fac?(ce liceu ar trebui sa urmez)

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti alege sa studiezi 4 ani la un Colegiu militar. Sunt 5 colegii nationale militare in Romania :"Mihai Viteazu" din Alba Iulia, "Dimitrie Cantemir" din Breaza, "Stefan cel Mare"din Campulung Moldovenesc, "Al.Ioan Cuza" din Constanta si "Tudor Vladimirescu" din Craiova.Toate acestea au profilul real si specializarea matematica -informatica.

| DenisRosuVLP explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc mult!

| alessia5158 a răspuns (pentru DenisRosuVLP):

Cu placere!
p.s. Vezi, in partea a II-a a ghidului (de la unul dintre colegii), care sunt cele 3 etape care trebuie parcurse de candidatii oricarui colegiu militar:http://www.colmil_sm.forter.ro/ghid.pdf